Düşünce Yazıları

Tansu Hanıma Mektup – Ertuğrul Beye Cevap

LinkedIn

BİLEMEDİM,

TANSU HANIMA MEKTUP MU?

ERTUĞRUL BEYE CEVAP MI?

YAZMALIYIM, NEYSE…

Demeyin şimdi bu nereden çıktı. Ben eski başkan, o eski genel yayın yönetmeni, iki emekli gibi gezdik, gördük. O yazdı, ben de açıkladım.

Üniseks tuvalet, Kızıl Elma, Ofis Büyüklükleri, Kraliçeler ve ben, #mutluetmutluol

https://t24.com.tr/haber/ertugrul-ozkok-hayatim-ilk-kez-uniseks-tuvalete-girdim-ve-ne-gordum,1048661

Ama önce Özkök’ün yazısını okuyun, benimki aşağıda…⬇️

Üniseks tuvalet çok zekice bir tabir, aslında benim çalıştığım, hatta planladığım, inşa veya restore ettiğim tüm idari binalarda 80lerden beri evdeki tuvaletlerin aynısını kullanıyoruz, lavabosu içinde, kapıyı kapatınca tam mahremiyet sağlanıyor. Fakat sonra kadın arkadaşlarımın ısrarı üzerine Çamlıca’daki binamızda bir adedini münhasıran “kadın wc” olarak tahsis ettik, mazeretleri erkeklerin titiz olmamasıydı. Yönetici iken mesai saatleri sonrası kadın tuvaletlerini ve tüm ortak alanları hijyen ve konfor açısından bizzat kontrol ederdim, çünkü bilirdim ki çalışan memnuniyeti açısından önemli bir husustur.

Londra Chiswick’te pladis genel merkezinde ayrıca yıkama lavabosu (abdest almak için) ve de reflection room var. Ben namaz kılıyorum, şahit oldum, Hintli bir çalışanımız da online meditasyon yapıyordu.

Kızıl Elma’ya gelince, milletimizin tarih boyunca benimsediği bu ülkü sembolünü dünya üzerindeki İstanbul, New York ve Londra’da bulunan üç global idari merkezimizde birer adet bulundurmak istedim, mümtaz sanatçılarımız, Rahmi Aksungur ve Ebru Döşekçi’ye şükran borçluyum.

Ebru Döşekçi, Kızıl Elma, Miu Campus pladis, Londra ofiste.
Rahmi Aksungur, Çamlıca Kampüs İstanbul’da.

Ofis oda ebadına gelince, şöyle bir anımı zikredeyim.

Onbeş yıl önceydi. New York, Manhattan’da Godiva için yeni bir ofis kiralamıştık. O zamanki Ceo’muz Jim Goldman bir istekte bulundu; dedi ki, acaba Yıldız Holding Ofis Ebadı Standartlarında bir değişiklik yapabilir miyiz? Benim için hassas bir konuydu. Hemen sordum, talebiniz nedir diye. Gelen cevap ilginçti; Manhattan’daki kiralar çok yüksek olduğu için, bizim zaten dikkat çekici küçük ofis oda ebatlarımızı daha da ufaltmak istiyorlardı.

Evet İngiltere Kraliçesinin 200 yıllık resmi pastacısıyız. Ama aynı zamanda Belçika Kraliçesinin de çikolatacısıyız ve Hollanda Kraliçesinin de resmi güvenine sahibiz MvVities, Godiva, Verkade markalarımızla.

Biliyor musunuz, bizim şirkette arkadaşlarıma sorsanız, tüm başarıların ve kazanımların arkasında onların yani çalışanlarımızın adı vardır. Hiçbiri “benim yaptığım” diyerek bir şey göstermezler. Zaten işin doğrusu da budur; bu sayede biz 70 milletten, 70bin kişi olarak çalışıyoruz. #mutluetmutluol

YORUM YAZIN