Paylaştıklarım

Umudun bir kısmı ya iki tekerlekte saklıysa?

LinkedIn

Size bisiklet kullanmakla ilgili belki de bildiğiniz şeyleri sayabilirim; kas gücünü artırır, bazı kanser türlerini önlemede yardımcıdır, obeziteyle savaşmada etkilidir, mutluluk hormonlarını çalıştırır, çevreci bir ulaşım aracıdır…

Ama ben bugün #BisiDestek üzerinden zor zamanlarda bisikletlerin nasıl umuda ve faydaya dönüştüğünü sizlerle paylaşmak istedim. 

Öncelikle BisiDestek nedir derseniz İzmir merkezli gönüllü bir bisikletli grubu. 

Neler yapmışlar neler … Mesela biliyor muydunuz:

-20 Ekim 2020 depreminde araçlarla sokağa çıkmayın çağrısından sonra onların ilaçtan jeneratöre birçok şeyi ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını?

-Covid dönemi 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı olan dönemde 300den fazla kişiye ihtiyaçlarını sağlamaları konusunda destek olduklarını?

-6 Şubat depreminde de 5. günde alana ulaştıktan sonra ne güzel işler başardıklarını?

Acı ama gerçek deprem sonrası arama kurtarma ekiplerinin sessizliğe ihtiyacı var, bisiklet kullanımı bu açıdan da oldukça mantıklı.

Aydan Çelik’in yazısını okumanızı öneririm, detayları da ilginizi çekecek. Son yaşanan depremin gerçeklerinden hareketle bisikletin bilhassa elektrikli, kurtarma ve lojistikte rolünü detaylı açıklıyor. https://t24.com.tr/yazarlar/aydan-celilk/depremde-iki-tekerin-islevi,39109 Mustafa Karakuş ve Refik Tat ile birlikte tüm BisiDestek üyelerine yaptıkları için canı gönülden teşekkür ettim.

Galiba İstanbul’da her evde bir elektrikli bisiklet bulunmak zorundayız. Belki de pazar yeni kararlar almak için iyi bir gündür ve hepimiz kendimiz için bisikleti hayatımıza sokmalıyız?! 😊 Kendi adıma güzel İstanbul’umuzun yolları malum yokuşlu ama çok güzel bisiklet rotaları da var. (Mesela: https://gezilmesigerekenyerler.com/gezilecek-yerler/istanbulda-en-cok-tercih-edilen-15-bisiklet-parkuru.html/amp

Neden olmasın, ama lütfen bu iş de motokuryeler gibi olmasın!

 

YORUM YAZIN