Marka

PEMBO, TANIR MIYDINIZ?

LinkedIn

Biz eskiden beri sakız yapardık aslında ama arada kesintiler de oldu. Ben çocukken hatırlıyorum sakızlar önce hamur gibi açılırdı, tahta tavalarda bekletilen sakızlar erişte gibi ama kare kesilirdi. Sonra da yine elle sarılıyordu. Anbalajları elle sarılırdı; Golden, Zambo, Mabel vardı piyasada, biz de Ülker olarak üretirdik… Sakızların içinden artiz resimleri, hatta çekilişle bisiklet çıkardı sakızlardan.

Daha sonra el emeği gerekliliğinin fazla olması ve rekabete o zaman bu alanda girmek istemediğimiz için ara vermiştik. Rekabet derken; sakızların raf ömrü uzundu ama mutlaka bir okazyon ya da bir hediyeyle satıldığı için promosyon şartı vardı, baş edemedik.

Sonraları tekrar sakız işine girmeye karar verdik, çünkü üretim otomatik hale gelmişti. Artık sakız hamuru bir exkturderde şekillendiriyor, çubuk şeklinde mütemadi bantlı dolaplardan geçiyor. Daha sonra bunlar şekillendirilip, kesilip, dakikada 1000 adede varan hızla tek tek anbalajlanıp, istenildiğinde çoklu anbalaj yapılabiliyor. Bu makine zamanının en moderniydi, ancak o kadar hızlı ve sarsıntılı çalışıyordu ki sakız üretimi için binayı temelden ayırıp yeniden inşa ettik. Üretimi hallettikten sonra artık yeni sakızımız için bir de karakter lazımdı, yurtdışından ünlü bir grafiker getirdik, kendisi bütün İstanbul’u gezdi, Köprüaltı dahil her yeri gözlemledi. Ve ardından da “PEMBO”yu çizdi. Adı Pembo olunca sakızı da pembe yaptık haliyle. Bir de biraz daha genç dursun, herkese hitap etsin diye grafikerin bize önerdiği çizimde yer alan İngilizlerin kasketini bir yün bere ile değiştirdik. Böylelikle o zamandan beri çok sevilen Pembo doğdu.

Bu anlattıklarım 80’lerin başında olmuştu. Sonra tekrar vedalaştık Pemboyla. Ben geçen sene Mutlu Et Mutlu Ol kutlamaları hazırlıklarında, Yıldız Holding Çamlıca Kampüs’te sergi binası duvarına Pembo grafitisi çizdirince arkadaşlar yeniden hatırladılar ve piyasaya çıkardılar. Bu sefer ne farklı derseniz sakız içinden farklı soğuk espriler çıkıyor:

Uçak pismiş piste inince temiz olmuş…

Dünya döner biliyor musun, ay da köfte

Her gün sipariş ettiğin yemekten başka bir yemek söylersen ne olur? Sipariş alınır.

Aya ilk bayrağı kim dikmiştir? Terzi.

En ağır mesafe nedir? Kilometre.

Martılar en çok hangi ayı sever? Mart’ı.

 

YORUM YAZIN