Düşünce Yazıları

DEĞERLERİMİZ VE DEĞER YARGILARIMIZ FARKLI MI? ÖZET VİDYO

LinkedIn

Geçen hafta “İYİ ve KÖTÜ MUTLAK mıdır?” diye sordum ve dünyaca ünlü Felsefe Prof. Dr. İoanna Kuçuradi’nin “İnsan ve Değerleri” kitabından yola çıkarak bu sorunun cevabını aramaya koyuldum. Hoca’nın son zamanlarda Youtube vidyoları sıkça paylaşılıyor. Ben de önemli metinlerinden birini gündeme getirerek tartışmalara katkı sağlamak istedim. Kitap değer felsefesi çerçevesinde sanat ile ilgili görüşlerini de içeriyor.

Aynı şeylerin farklı değerlendirilmesi ve her bir değerlendirmenin tek doğru değerlendirme olarak ortaya çıkması, insanların birbiriyle çatışmasına, toplumda huzursuzluğa, beraber yaşamanın imkansız hale gelmesine neden oluyor. Bu sorunlar yüzyıllardır tartışılıyor. Ancak ne yazık ki, tartışılan yaşamın içindeki değer  sorunları yerine değer kavramı oluyor.

Kuçuradi’ye göre, “değerler veya değer göreceli mi yoksa mutlak mıdır?” sorusu aslında yanlış sorulmuş bir sorudur. Çünkü bu gibi durumlarda tez gibi antitez aynı mantıkla savunulabilir. İyi bilinen şey değişebilir. Böylece değerlerin mutlak olduğunu savunmak yanlış olur. 

İnsanlığın mutluluğu ve geleceği uğruna her şey yapılabilir mi, yoksa peşinde olduğumuz şey keşfetmenin ve erkin hazzı mı? Aynı insan “kamil” (en mükemmel) ve sefil (aşağılık) olabilir mi, ölçümüz nedir? Ben okuduklarımdan anladıklarımı sizlerle paylaştım. Ama tabii kendi yaşantım ve görüşüm açısından… Okumayanlar için link ve yazımdan alıntılar içeren kısa bir vidyo ekte. 

Yarın ise Kısa Uygarlık Tarihi’ne dönüp Türkiye’deki geçmişe ve gelişmelere bir bakacağız. Çok ilginizi çekeceğini düşünüyorum. Yarın 11.00’de blogumda ve tüm sosyal medya platformlarında görüşmek üzere…

 

 

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/degerlerimiz-ve-deger-yargilarimiz-farkli-mi/

 

 

 

 

YORUM YAZIN