Tarih

BİRUNİ TÜRK, NİZAMÜLMÜLK MAFYA MIYDI? ÖZET VİDYO

LinkedIn

Geçen hafta S. Frederick Starr’ın, Kayıp Aydınlanma Çağı adıyla yazdığı kitabından söz ettim. Dr. Starr’ın bize İslam kültürünün ne olduğu ve hangi aşamalardan geçerek bugünlere geldiği konusunu anlatması bir ayrıcalıktır.

Starr bence meşhur müsteşrikler gibi konusunda uzman, yıllarını sahada harcamış, zorluklarla karşılaşmış, bileğinin hakkıyla konusunda otorite olmuştur. Ama bu imkanları nasıl edindiği ve motivasyonu bence muammadır. Ulaştığı kaynak ve bilgileri takdir etmekle birlikte, anlattıklarının amacı ve bizim toplumumuza bugün neler hissettireceği konusunda endişeliyim. Zira amacı salih amel ve rızayı bari (Allah’ın rızası) olan saygın bilim adamlarının milliyet ve şöhret beklentileri olmamıştır ki…

Frederick Starr’ın Kayıp Aydınlanma kitabı bize ne kadar cahil olduğumuzu gösterdiğini yazdım. . Ben kitabı, yazarın kitabının özetini yaptığı bir toplantının youtube kaydının ( https://youtu.be/wXcontNVjVU?si=xbdCo-WpiimU5_9h ) Türkçe çözümlemesi üzerinden yorumladım. Bence ilginç olan noktaları ünlemle işaretledim ve sual/fikirlerimi “kalın” yazarak belirttim. Hala okumayanlar için linki ve kısa vidyosu aşağıda… Yarın iyi ve kötü mutlak mıdır? diye sorup cevabını arayacağız. Değerlerle  değer yargılarımız arasında fark var mı? buna bağlı olarak cevabını arayacağımız diğer soru olacak. Yani hangi konuya gidiyoruz felsefe, hangi kitaptan yararlanacağız? E onun için hepinizi yarın saat 11.00’de tüm platformlarda bekliyorum.

 

Yazının tamamı; https://muratulker.com/y/biruni-turk-nizamulmulk-mafya-miydi/

 

YORUM YAZIN