Düşünce Yazıları

TASAVVUF VE TOPLUMSAL ÖNEMİ ÖZET VİDYO

LinkedIn

Geçen hafta konumuz TASAVVUF İLMİ idi. Bu konuda  KUŞEYRİ RİSALESİ’ni inceledim. Yazarımız imam Abdulkerim Kuşeyri’nin yazdığı risaleyi (kitap), kıymetli hocamız Süleyman Uludağ beyefendi incelemiş ve bir kitap neşretmiş. Risale yazıldığı 11. yüzyılda fevkalade bir hizmete vesile olmuştur, yaktığı ışık bugün bile yolumuzu aydınlatıyor.

 

Ben de Ramazan’ın bereketine vesile olmak çabasıyla az bilinen bu kitabın bilhassa giriş kısmındaki hocamızın incelemelerini istifadenize sundum.

Risale’yi kendi metninden okuyup faydalanmak gerekir, bunu da belirteyim. Buyurun aşağıda yazımın linki ve kısa bir vidyosu… Yarın  S. Frederick Starr’ın, Kayıp Aydınlanma: Arap Fetihlerinden Timur’a Orta Asya’nın Altın Çağı isimli kitabı konumuz. 

F. Starr, ABD’nin 19. yüzyıldaki en büyük virtüöz piyanistlerinden biri ve önemli bir besteci. Jazz klarnet sanatçısı olan 84 yaşındaki Starr, arkeolog ve Rusya ve Avrasya konusunda bilinen bir uzmandır. Aynı zamanda çok geniş bir Forte piyano koleksiyonuna sahip. Orta Asya dahil sahanın da uzmanı olan Dr. Starr’ın bize İslam kültürünün ne olduğu ve hangi aşamalardan geçerek  bugünlere geldiği konusunu anlatmasının tabi ki ayrıcalık olduğunu düşünüyorum . Ortaya koyduğu farklı  tarih tezi ile  ilgili soru işaretlerim ve bazı itirazlarım var. Yarın saat 11.00’de tüm platformlarda bekliyorum.

 

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/tasavvuf-ve-toplumsal-onemi/

 

 

*Vidyo yapay zeka tarafından seslendirilmiştir. 

YORUM YAZIN