Sağlık

Yaşlanmayı durdurmak mümkün (mü?)

LinkedIn

Geçtiğimiz hafta Harvard Üniversitesi Toplum Sağlığı Fakültesi’nde yer alan Harvard Sabri Ülker Besin Öğeleri, Metabolik Araştırmalar Merkezi’ne yaptığım Goya’dan bahsetmiştim. 72,5 milletten bir araya gelmiş, birbirinden başarılı bilim insanlarını dinlemek oldukça keyifli ve zihin açıcıydı 😊.

Kendileriyle uzun süreli anlaşmamızın sonuna geldiğimiz için devamında neler yapabiliriz onu konuşurken, şimdiye kadar neler başardıklarını da konuştuk. Kısa zamanda bilim ve sağlık adına çok başarılı işler gerçekleştirmişler; dünyanın dört bir yanından iyi yerlerle ve bilim insanlarıyla exchange yani değiş-tokuş programı uyguluyorlar ve en önemlisi de kat ettikleri yolun somut sonuçları ortada. Bu tarz laboratuvarlarda genelde bu kadar yılda bu türden sonuçlara ulaşılmaz. 

Üstelik konu hepimizi ilgilendiriyor: “Yaşlanmayı durdurmak”. Ama tabii beklentinizi şöyle yöneteyim, ömür uzamıyor, genç görünümlü yaşlılık diyelim biz buna 😊 Daha sonra da tam yeri dedim ve Harvard’daki Merkezin faaliyet ortağı Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Vakfı’nın yeni yayınlanan 2022 Faaliyet Raporu’nun kısa bir özetini de yazıverdim. Okumayanlar için yazım ekte özeti de vidyoda.

 

Yarınki yazımdaysa, 2020 yılında yazdığım yapay zeka yazısından sonra yeni bir yazı yazıp gelişmeleri aktarmamın, düşüncelerimi ifade etmenin doğru olacağını düşündüm. Oldukça kapsamlı bir yapay zeka yazısı çıktı ortaya bakalım beğenecek misiniz. Saat 11’de tüm platformlarda bekliyorum.

https://muratulker.com/y/bilimin-isiginda-metabolizmanin-sirlarini-cozmek/

 

 

 

YORUM YAZIN