Sanat

Sanat Düzendir, Güzellik Hayalle Düşüncenin Uyumu, Çirkinlik İse Uyumsuzluktur Özet Vidyo

LinkedIn

Geçen hafta ÇİRKİNLİĞİN OLDUĞU YERDE SANAT VAR MIDIR?” dedik ve Prof. Dr. Ayla Ersoy’un Marmara Üniversitesi, Resim-İş bölümünde verdiği “Estetik ve Sanata Giriş” derslerinden yola çıkarak hazırladığı ve sanat kavramlarına giriş yaptığı kitabı inceledim. 

Bütün sanatların ortak bir özelliği vardır, diyor yazar: Hoşa gitmek, yani beğenilme isteği. Yazarın sanat tanımı da şöyle: Hoşa giden biçimler yaratma  çabasıdır. İnsanla doğadaki nesnel gerçekler arasında ilişkiyi oluşturan bu estetik yaratım sürecinin üç aşamasına  değindim yazımda: 

Birinci aşamada sanatçı, doğadaki maddi özellikleri inceler, ikinci aşamada bu algılar estetik amaçlar dikkate alınarak hoşa giden biçimlere ve kalıplara dökülür. Son aşamada ise sanatçıda daha önceden var olan duygu ve heyecan durumlarına yeni algılar uydurulur.

Yazımın tamamı ve vidyosunun linki aşağıda. Biz geçen hafta Yıldız Holding üst yönetimi olarak X+3 isimli bir strateji toplantısı yaptık. Acaba orda neler konuşuldu, şirketlerimizi geleceğe hazırlamak için ne önerilerde bulunuldu… Merak eder misiniz? O halde yarın saat 11.00’de tüm platformlarda bekliyorum..

 

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/sanat-duzendir-guzellik-hayalle-dusuncenin-uyumu-cirkinlik-ise-uyumsuzluktur/

 

YORUM YAZIN