Videolarım

Online Demokrasi’nin Eli Kulağında- Özet Vidyo

LinkedIn

Geçen hafta Nilüfer Göle hocanın ilk baskısı 2000 yılında, 6ıncı baskısı 2021 yılında yapılan ve hala kendinden çok söz ettiren, incelemelere konu olan Melez Desenler kitabını tekrar bir hatırlama ihtiyacı duydum. Sonra yazıyı kaynaklara tarayıp günümüze ulaştırdım. Ardından ünlü Fransız sosyolog Alain Touraine’in Demokrasi Düşüncesi’ne bağladım. Biliyorum bu konular uzmanlık alanım değil ama eğer varsa demokrasi, bana bunları yazma hakkını da veriyor olması lazım dedim. Her zaman olduğu gibi ekte her zaman olduğu gibi yazımın kısa bir özeti ve linki…

Yarın 11.00’de bu kez dil ve kültür dünyasına gidiyoruz. Sizce konuştuğumuz dil diğer kültürlere göre dünyayı farklı algılamamıza neden olur mu? Ya da farklı dil dünyayı farklı algılamaya neden olur mu? Papua Yeni Gine’de renklerin sadece açık ve koyu olarak adlandırılması ne anlama gelir? Çocuklara “bu kedi”, “bu köpek” diye öğretmesek onları ne diye adlandırırlar? Gramer öğrenme yeteneği doğuştan mı gelir?

O zaman yine buyurun hoşlanacağınızı umduğum başka bir okumaya…Bakalım dil ve kültür alanına ilgi duymanıza neden olabilecek miyim?  Eğer ilgi duyarsanız ya da yorumunuz olursa paylaşırsanız sevinirim.

 

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/online-demokrasinin-eli-kulaginda/

YORUM YAZIN