Videolarım

Kelimeler Dünyamızı Nasıl Renklendirir- Özet Vidyo

LinkedIn

Geçen hafta dil ve kültür ilişkisine yöneldik. “Konuştuğumuz dil algılarımızı etkiler mi?” diye sordum… İncelediğim kitabın ismi “Dünya Diğer Dillerde Niye Farklı Görünüyor?” yazarı Guy Deutscher araştırmacı ve akademisyen. Dil ile düşünüş tarzlarımız arasında anlamlı bir bağlantı var mı? Kavramlar düşünüş şekillerimizi nasıl etkiler? Bir dildeki bütün kavramlar diğer bütün dillerde ifade edilebilir mi? Toplumların dilleriyle kültürleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Peki, bir dilin karmaşıklığını, yabancı birinin o dili öğrenmek için çektiği zorluk olarak tanımlayabilir miyiz?
Tüm bu sorulara ilginç cevaplar veriyor yazar. Bunları yazdım. Yazımın sonunu da şöyle bitirdim:
 
“Dil, sözcükler ve manası çok mühimdir hem o toplumun gelişiminde hem o toplumu anlamak için İşte bunu irdeleyen bir kitap ve etrafındaki düşünceler, anlaşılıyor ki dil araştırmacıları arasında bu tartışmalar bitecek gibi de değil. Buyurun okumaya, bakalım sizi bir konuda daha meraklandırabilecek miyiz..”
Yazımın özet viyosu ve linki ekte.

Yarın yakın zamanda kaybettiğimiz dünya çapında bir alimin hayat öyküsünden örnek alınması gereken kesitler sunacağım. 11.00’de tüm platformlarda bekliyorum.

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/kelimeler-dunyamizi-nasil-renklendirir/

YORUM YAZIN