Liderlik

ÜSTELEMEK, Sorunun Üstüne Gitmek!

LinkedIn

ÜSTELEMEK, Sorunun Üstüne Gitmek!

İşte tam da bu şekilde tarif etmek gerekiyor RİXOS, Fettah Tamince’nin yaptıklarını!

Malum turizm sektörü salgından en çok etkilenenlerden, seyahat kısıtlamaları ve sair sınırlamalar ve insanların bulaşma ve hijyen takıntısı sektörü neredeyse tamamen durdurdu. Peki ne yapılabilirdi? Kimi işletme çalışanlarını çıkararak işi paydos etti. Kimi masraflarını kısarak öylece bekliyor. Velhasıl dağ, sahil, şehir içi tüm konaklamalar ya kapalı ya da çalışamıyor.

Ben ilk defa Ramazan Bayramı tatili için RİXOS Premium Göcek tesislerini sorduğumda, hayretle açık olduğunu gördüm. Tüm önlemler alınmış bizi bekliyorlardı. Ailecek ve arkadaşlarla gittik. Sadece birkaç villa doluydu, ama tüm hizmetler, mutfak vb faaldi. Zaten tüm sezon villa tipi konaklamalar ve butik oteller revaçtaydı.

Daha sonra yaz başında ziyaret ettiğim Belek’deki bir RİXOS tesisinde ise birçok ecnebi Rus, Kazak, Avrupalı turist görünce hayretle nasıl gelebildiklerini sordum. Cevap ilginçti, hiç gitmemişlerdi ki! Karantina ve sokağa çıkma yasakları başladığında eve dönmektense otele yerleşmişlerdi. Zaten burada hayat, uygun fiyata “HER ŞEY DAHİL” sürüyor. Hatta uzun süre kalan misafirler sıkılmamak için otelde bazı basit görevler talep etmişlerdi.

Şimdi altı ay sonra, yılbaşında hafta sonu ailecek RİXOS Seagate’te konakladık. Seyahat esnasında Mısır’a giriş ve İstanbul’a dönüşte ise PCR negatif olmak şarttı. Ama düşünsenize bu tüm otel misafirleri ve çalışanları için geçerli olunca COVİD FREE bir hayat!

Peki Sharm El Sheikh tüm otel ve şehir hayalet görüntüsündeyken RİXOS Seagate ve RİXOS Adult Friendly oteller nasıl %48 ve %29 doluluk ile cıvıl cıvıl ışıyordu. Fettah bey dedi ki; biz seyahate açık ülkelerde yerel acentelerle kampanyalar düzenliyoruz ve PCR negatif misafirlerimizi tuttuğumuz uçaklarla tatile getirip götürüyoruz.

İşte müteşebbise yakışan davranış budur. Sorunun üstüne gitmek ve üstesinden gelmek!

Fettah bey yakın geçmişte RİXOS markasını dünya devi ACCOR ile paylaşmıştı. Sordum nasıl karar verdi, bu kendi var ettiği markayı kolayca paylaşmaya? Cevabı pratik ve rasyoneldi; bir rezervasyon ve altyapı şebekesine dahil olmuştu, değerdi. Mesela Accor’un Vietnam’da birkaç oteli vardı, yanına bir RİXOS eklemek artık çok kolaydı. Bu dünyada pek çok ülke için geçerliydi. Globalde büyümek için iyi bir takas yapmıştı.

Tabi bunu hangi atılımları takip edecek? Hissediyorum, yakında işi katlayacak birkaç dalda ilerleyecekler.

RİXOS tamamen yerli/milli bir aile şirketi. Ama patron idaresi var. İki hususa riayet ediyorlar; ilki istihdam ettikleri aile üyeleri liyakatlerine uygun şekilde ve yerde çalışıyor, ikincisi patron çalışanları ile istişare ediyor. Patronun özelliği ise çok çalışması, devamlı goya yapması ve detaylara hakim olması, bir de neredeyse tüm çalışanları ile eşit mesafede ve samimiyette.

Ben tüm bu meziyetler için “işini bilmek” diyorum.

YORUM YAZIN