Paylaştıklarım

Patagonia’nın Patronunun Yaratıcı Yardımseverliği Yeni Tür Bir Kapitalizm Mi?

LinkedIn

Fransız dağcı ve kaya tırmanıcısı Yvon Chouinard, 1973 yılında bugünün ünlü spor giyim markası Patagonia’yı kurarken zengin olmayı değil kendisine ve kendisi gibi dağcı arkadaşlarına kullanışlı giysiler üretmeyi hedefliyordu.
Aradan 50 yıl geçti, Patagonia bugün dünyanın en önemli spor giyim markalarından biri. Sahibi Yvon Chouinard’ın serveti 1.5 milyar dolar; şirketinin değeri ise 3 milyar dolar. Şirket bazı yıllar 100 milyon dolar kar ediyor. Şimdi 83 yaşında olan Yvon Chouinard emekli oluyor ve ailesiyle birlikte şirketini bağışlamaya karar verdi. Hayır, şirketini satıp elde ettiği geliri bağışlamayacak, şirketinin hisselerinin yüzde 98’ini “Holdfast Collective” adlı kar amacı gütmeyen ve hedefi iklim kriziyle mücadele olan bir kuruma devretti. Kalan yüzde 2 hisse ve oy hakkı ise Yvon Chouinard ve ailesi tarafından kurulan bir vakfa ait kalacak. Chouinard’ın amacı, bu aile vakfı yoluyla şirketinin sürekli para kazanan bir şirket olmasını ve böylece iklim kriziyle mücadeleye sürekli para getirmesini sağlamak. Yvon Chouinard, “Umarım ki bu yaptığım yeni tür bir kapitalizmin gelişmesine yardımcı olur” diyor. Açıkçası hayranlık verecek derecede yaratıcı bir yardımseverlik girişimi Chouinard’ın yaptığı.
(alıntıdır)
Teşekkürler İsmet Berkan.

#mutlueumutluol

Yvon Chouinard’ın kitabı “Bırakın çalışanlarım sörf yapsın”ı merak ederseniz: https://www.pandora.com.tr/kitap/birakin-calisanlarim-sorf-yapsin/832172

YORUM YAZIN