Paylaştıklarım

Kümaş Manyezit’in satışı için anlaşma imzalandı

LinkedIn

KÜMAŞ’ın sahibi artık Erdemir/OYAK, yakışır. Kümaş Manyezit cevherini çıkaran, işleyen ve ihraceden dünyadaki en büyük şirketlerden biridir. Satışlarını dolarla yapar ve yurt ekonomisi için cari fazla üretir. Peki şimdi sorduğunuzu duyar gibiyim. Niçin sattınız o zaman, yılda ortalama USD50m EBİTDA üreten bir şirketi? İyi bir şirket olmasaydı zaten ne biz satabilirdik, ne de alan olurdu.
Yıldız Holding olarak hedefimiz Ülker, McVities, GODIVA markalarımızla global bir atıştırmalık şirketi olmaktır. Bunun için sair kategori işlerimizden çıkıyoruz. Değişen ülkemiz ve dünya piyasalarının gereği olarak dikey entegrasyondan vazgeçip, piyasaya doğru yatay ve global entegre olacağımız yatırımları gerçekleştiriyoruz. Şimdi #dijital/geleneksel perakende, #B2B#B2C ve #etaling satış kanallarında faaliyet gösteren şirketlere sahibiz.
Şimdi kendimize bir soru daha soralım. Eski dikey entegrasyon stratejinizin bir parçası olmayan KÜMAŞ’ı niye aldınız o zaman?
Sadece KÜMAŞ değil ki, daha birçok şirkete (Derby, Tokai, Komili, FLO, Aytaç, Sera vb.) yatırım yaptık, yapıyoruz ve sonra satıyoruz. Ayrıca AVMler, marinalar, arsalar aldık/yaptık ve geliştirdik, satıyoruz. Bu bir varlık yönetim şeklidir. ‘Artık’ para ve mesainizi nasıl kullandığınızdır. https://lnkd.in/e_FeNs4

Yıldız Holding’in iştiraki Kümaş Manyezit’in OYAK bünyesindeki Erdemir’e satışı için anlaşma imzalandı. KAP’a bildirilen 340 milyon ABD doları işletme değeri üzerinden yapılan anlaşmanın ardından yasal onayların alınmasıyla birlikte hisse devri gerçekleşecek.

Gözde Girişim tarafıdan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, yüzde 49’u Yıldız Holding A.Ş.’ye, yüzde 51’i ise Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’ye ait olan Kümaş Manyezit Sanayi A.Ş.’nin toplam sermayesinin yüzde 100’ünün ilgili yasal onaylar alındıktan sonra Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’ye, 340 milyon ABD doları işletme değeri üzerinden devri için anlaşma imzalandı. Bu süreçte Yıldız Holding ve Gözde Girişim’e, Ünlü & Co tarafından münhasır finansal danışmanlık hizmeti verildi.

Mehmet Tütüncü: “Kümaş Manyezit, Yıldız Holding bünyesinde bulunduğu süre içinde büyük değer kazandı”

Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü, Kümaş Manyezit’in Erdemir’e satışı hakkında şu açıklamayı yaptı: “Ana faaliyet alanlarımız olan gıda ve perakendeye odaklanarak büyüme stratejimizi sürdürürken, girişim sermayesi şirketimiz Gözde Girişim aracılığıyla farklı sektörlerdeki yatırımlarımıza devam ediyoruz. Gözde Girişim’in 2012 yılında satın aldığı Kümaş Manyezit, Holdingimiz bünyesinde bulunduğu süre içinde büyük değer kazandı. Dünya genelindeki kriptokristalin manyezit cevherinin yaklaşık yüzde 20’sine tek başına sahip olan Kümaş Manyezit, pandemiye rağmen 2020 yılında da faaliyetlerini kesintisiz sürdürdü. Daha önce ithal edilen yüzde 98 magnezyum oksit (MgO) içerikli fused manyezitin yüzde 100’ünü kendisi üretebilir hale gelen Kümaş, toplam satış miktarını 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 14 artırmayı başararak Türkiye ekonomisine önemli katkılar sağladı. Bugün verimliliği ve kârlılığı son derece yüksek seviyeye ulaşan Kümaş Manyezit’i daha da büyük değer kazanmış bir şirket olarak devrediyoruz. Erdemir çatısı altında Kümaş’ın başarılarının artarak sürmesini diliyoruz.”

Comments are closed.