Sanat

KADIN RESSAMLARIN EN BÜYÜK SORUNU NEDİR? ÖZET VİDYO

LinkedIn

Yine önce geçen haftadaki yazımı özetleyerek başlayayım… Yazıma şöyle bir soru ile başladım: ”Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok Mu?”
Daha sonra Linda Nochlin’in yeni baskısı 2022 yılında yapılan “Neden Hiç Büyük Kadın Sanatçı Yok?” isimli kitabı üzerinden kadın ve sanat konusunu inceledim. Türkiye’de son belediye seçimlerinde gördüğümüz kadın hareketi beni bu konuya eğilmeye sevk etti. Kadın erkek eşitsizliği meselesini anlamak için çok okuyorum.
Nochlin, aslı 1971deki makalesine dayanan bu kitapta sanatın ve tarihinin yalnızca ne kadar eril bir kurgu olduğunu değil, ne kadar Batı merkezli ideolojik bir hikaye olduğunu ima ediyor.
Yazıda tek kitapla da kalmadım. İncelediğim diğer kitap Kadından Ressam Olmaz, yazarı Helen Gorril. Yazarın dedikleri beni oldukça düşündürdü: “Erkek sanatçıların eserlerine oranla kadın sanatçıların eserlerine belirgin biçimde düşük değer biçilip biçilmediği; çağdaş resim alanında düşük ekonomik ve sembolik değerlendirmenin nedeni ve bunun nasıl önlenebileceği amaçladığında bu alana özgü bir ayrımcılık varmış gibi görünüyor” diyor yazar.
Hala okumayanlar için yazımın linki ve de kısa bir vidyosu ekte…
Yarın saat 11.00’de çok önemli bir konuya değineceğim: İletişimde anlamak ve anlaşılmak niye bu kadar zor. İletişim kazalarının nedenleri neler? Birlikte öğrenmek için tüm platformlarda bekliyorum.
Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/kadin-ressamlarin-en-buyuk-sorunu-nedir/

*Vidyo yapay zeka tarafından seslendirilmiştir.

YORUM YAZIN