Kitap

İNSAN UYGARLIĞININ KISA TARİHİ

LinkedIn

Ekonomik ve Siyasal Kurumların Dünü ve Yarını

İsmet Berkan’ın yazdığı kitabı okudum, hayran kaldım. Niçin mi? Çünkü insanlık nasıl ortaya çıktı. Nasıl bugünlere geldik. İnsanlık olarak yaşadığımız devrimler, keşifler, buluşlar, dünya savaşları, dünyada ekonomipolitik gelişmeler, kurumlar… ve daha neler, binlerce sayfa ve  ciltlerce kitap okumadan tümünü basit, sade bir şekilde anlatıvermiş. Milliyetiniz, inancınız farklı da olsa da kitapta size sunulan çerçeveden mutlaka istifade edersiniz. Hele bizim taraftan bakış açıları ile takın tarihten bugünlere dek anlatılmış olması hikayenin bence gayet kıymetli. İnşallah yakında bazı bölümleri size kısaca aktaracağım.

Yazar kitabın girişinde şöyle diyor: 

Bizim ders kitaplarımızda bilgi bir tarihî bağlamda öğrenciye aktarılmak yerine test şeklindeki sınavda hap halinde veriyor. Halbuki ben, matematik dahil bütün derslerde konuların kendi bağlamıyla birlikte anlatılması taraftarıyım.

Türkiye’de eğitimde herkese bilgi yüklenir. Ama bu belli bir bağlam içinde yüklenmedi. Artık bilgiye ulaşmak kolay. O yüzden bilgi aktarmaktan çok o bilgileri belli bir bağlama, belli bir insanlık anlatısına oturtmaya yoğunlaştım. Bu da tabii, ister istemez subjektif (öznel) bir bakışı kitabın içine koydu. Tarihte iki devrim oldu: Neolitik Devrim ve Sanayi Devrimi 

Bugün tarihin üçüncü büyük devriminin içinde yaşıyoruz pek çok kişiye göre!

Ben kronolojik anlatımı terci ettim.

Birkaç sebeple bu tercihi yaptım. Birincisi, anlattığım konuların kök nedenini veya yaşananlar arasındaki nedensellik ilişkisini daha iyi açıklayabilmek için. İkinci sebep ise insan düşüncesinin gelişimi ile tarihin gelişimi arasındaki sürekliliği sergilemek. Üçüncü sebep, insan birikimini ortaya koymak… 

YAZAR HAKKINDA: İsmet Berkan, 1964 yılında İstanbul’da doğdu, çocuk denecek yaşta, 1979 yılının yaz aylarında stajyer olarak başladığı gazetecilikte kaldı. Cumhuriyet, Para, Aktüel, Yeni Yüzyıl, Radikal, Hürriyet. 2017 yılından itibaren önce abonelerine özel Gündem isimli bir günlük haber-analiz bülteni yayınladı, 2020 yılında Haftalık Gazete’yi çıkardı. Salgın sebebiyle bu gazetenin başarısız olmasının ardından bu kez her sabah abonelere ulaştırılan 10Haber adlı bir haber özeti elektronik postası hazırlamaya başladı. 10Haber, 2023 yılında Türkiye’nin ilk (ve şimdilik tek) okuyuculara ücretle okutulan tam bir haber sitesine dönüştü. Evli ve iki çocuk babası, biri kurmaca diğer ikisi gazetecilik ürünü üç kitabı bulunmaktadır.

YORUM YAZIN