GOYA

HİÇ SOMON İSKENDER YEDİNİZ Mİ?

LinkedIn

Bu hafta arkadaşların önerisiyle yeni bir mekan keşfetmiş oldum, üstelik öyküsü oldukça ilham verici.

Mekanın adı Hodan, Beyoğlu’nda 120 yıllık bir binanın, bahçeli katında yer alıyor. Şefi Ciğdem Seferoğlu, HODAN’ın öyküsü ilginç; Çiğdem hanım pandemi döneminde burayı açmak istediğini söylediğinde tüm çevresi ona “deli misin” demiş, o da zamanında askerlere savaşa gitmeden önce cesaret vermesi için yedirilen otun adını mekana vermiş: “Hodan” aradığımız cesaret hep içimizde aslında.

Mekanın girişindeki koridorda tavanda kağıttan kuşlar sizi karşılıyor. Japon efsanesine göre kağıttan bin turna kuşu katlayıp yapanların dileği gerçekleşirmiş, Hodan’da da tam bin kağıttan dilek turnasının olduğu koridordan geçip bir şefin en büyük hayali olan kendi restoranına ulaşıyorsunuz, güzel bir detay 😊. Şefin kendine bir sözü varmış “40 yaşıma geldiğimde kendi lokantamı açacağım”.

Çiğdem hanım uzun yıllar ailesinin tekstil işinde çalıştıktan sonra 30 yaşında hayatını yeniden kurmuş, aşçılık dersleri almış, THY Dış Hatlar CIP Lounge’un 1,5 sene sorumlu şefliğini üstlenmiş. Aklıma “Fe iza azemet fetevekkel alâllah.” (Âl-i İmrân 3/159) yani “Karar verdikten sonra Allah’a tevekkül et!” ayeti geldi. İçinde karar, azim ve eminim çok gayret, ter, gözyaşı var ama bunlarla birlikte işte hayaline teslim olmuş şef ve ortaya bu güzel işletme çıkmış.

Oldukça ferah, çeşitli sanat eserleriyle bezeli ama biz yeşillikler içerisinde bahçede oturduk. Bahçede taş fırın var, kekik, nane, fesleğen, biberiye gibi otlar dikilmiş… Yemeklerse oldukça lezizdi ve kreasyonlarda şaşırtıcıydı.

Kızarmış enginarı özellikle öneririm, koruklu, ekşi salatası, etleriyle hepimizi mutlu eden bir sofra oldu. Menüsünde hep Türk mutfağı yemekleri var ama şefin modern ve abartısız yorumuyla. Yine gidilecekler listemde artık, bir sonrakinde içli köfte önerdiler onu da deneyeceğim… Ayrıca eski usul gazoz hariç hazır gazlı içecekleri yok, tüm içeceklerini mevsim meyveleriyle kendileri yapıyorlar, denedik pek güzeldi. İlham ve öneri olsun diye sizlerle de paylaşmak istedim.

 

YORUM YAZIN