Videolarım

HER ŞEYİN SONU MU? ÖZET VİDYO

LinkedIn

Geçen hafta “Şimdi Nolacak?” diyerek

iklim krizi, gıda krizi, kapitalizmin ve insanın geleceğinden söz ettim. Karamsarız, dedim.

19. yüzyılın büyük düşünürleri geleceği bilimde görüyorlardı. Ama 19. yüzyılın düşünürleri yanılmıştı: Bilim yükseldikçe dinin etkisi azalacak, hatta yok olacak, insanlar böylece “özgür” kalacaktı onlara göre, ama tam tersi oldu; dini inanç da artık neredeyse Orta Çağ’daki kadar yaygın ve güçlü.

 

New age adı altında sınıflanan çeşitli inançlardan “mindfulness” gibi gösterişli isimler altında bir araya gelenlere, ayurvedik tıbba inananlardan dünyanın bir tepsi gibi düz olduğuna inananlara kadar onlarca, yüzlerce farklı inanç grubu ortaya çıkmış durumda ve daha da çıkıyor. Uzaylıların varlığına inanan ve takipçilerini sıkı bir disiplin altında tutan, pek çok ülkede örgütlü yeni bir din bile var; Scientology. Ve din istismarı günümüzde siyasete yön veriyor.

 

Bugün internet ve sosyal medyanın insanları birbirine yaklaştırmak ne kelime, aksine böldüğünü, bölünmeleri keskinleştirdiğini, eskiden marjinal olan şeyleri ana akım haline getirdiğini ve daha yaygınlaştırdığını, en önemlisi de “gerçek” denen şeyi yok ettiğini görüyoruz. 

Yazımda bunlar vardı, linki ve kısa vidyosu aşağıda… Yarınki yazımda çok önemli bir soruya cevap arayacağız: 3. Dünya Savaşı çıkar mı? Çıkarsa Türkiye nerede durur? Merak ediyor musunuz? Saat 11.00’de tüm platformlarda bekliyorum.

 

*Vidyo yapay zeka ile seslendirilmiştir.

 

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/her-seyin-sonu-mu/

 

 

YORUM YAZIN