Yazılarım

Her Kahramandan Bir Şey Öğrenmek…

LinkedIn

Sıradışı Müslümanlar

Burhana İslam Bengladeş’te doğmuş ve Newcastle’da yetişmiş bir ortaokul öğretmeni. Çok güzel bir kitap yazmış: Amazing Muslims Who Changed The World ( Dünyayı Değiştiren Sıradışı Müslümanlar)  Burhana İslam,  İslam  dünyasında iz bırakmış müslümanların öykülerini ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin anlayacağı bir dille kaleme almış, öyküler resimlenmiş ve ortaya sadece çocukların değil büyüklerin de bayıla bayıla  okuyacağı bir eser ortaya çıkmış. Bu eser İngiltere’de Penguin yayınlarından basılmış ve en çok satanlar listesine girmiş. Kitabı orijinal dilinden daha okur okumaz ben de çok sevdim, Türkiye’de basılmasına da vesile oldum diyebilirim.  Kitap kısa bir süre önce Türkçe de yayınlandı, büyük de bir ilgi gördü.  Türkçe baskısına ben de bir önsöz yazdım. Yeni Şafak Gazetesi de kendisi ile bir röportaj yapmış. Önsöz aşağıda, link de burada. Bu güzel kitabı ilkokul ve ortaokul yaşındaki çocuklarınıza yakınlarınıza alır, okur ve tartışırsanız oldukça faydalı olacağını düşünüyorum. Bu tür çocukların, gençlerin anlayacağı dilde yazılmış, öğretirken aynı zamanda eğlenmelerini  de sağlayan kitapları bulmak gerçekten zor. https://www.yenisafak.com/hayat/genc-muslumana-ornek-olsunlar-3892297

Burhana İslam Bangladeş’te doğmuş, Newcastle’da yetişmiş, Newcastle Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okumuş, şu an Manchester’ın bir banliyösünde yaşayan bir ortaokul öğretmeni. Aynı zamanda yazarlık yapıyor. Burhana Islam dünyaya iz bırakmış Müslümanların öykülerini ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin anlayacağı dilde kaleme almış, bu öyküler resimlenmiş ve ortaya gençlerin yararlana- cağı, ilham alacağı çok güzel bir eser ortaya çıkmış. Bu eser şu an İngiltere’de kendi kategorisinde çok satan kitaplar arasında yer alıyor. Ayrıca İngilizce öğrenen yabancı öğrenciler için de özel bir baskısı kaynak kitap olarak kullanılıyor. Belirtmeden geçmeyeyim, içeride anlatılan birçok öyküyü bilmeme rağmen Burhana İslam’ın anlatımıyla yeni şeyler öğrendim, bir çizgi roman gibi severek okudum.

Burhana Islam içinde büyüdüğü ve yaşadığı çevrenin de etkisiyle yazar notunda, “Kendinizi yalnız, dışlanmış veya büsbütün yitik hissettiğinizde, tüm dünyanın size karşı olduğunu, gidecek bir yeriniz, ait olduğunuz bir toprağınız olmadığını düşündüğünüzde bu kitabın sayfalarını karıştırın. Buradaki kahramanlarda kendinizden birer parça bulduğunuzu göreceksiniz,” diyor.

Biz çocukken ilkokulda Andımız’ı okuyarak, gençliğimizde ise mahalle baskısıyla büyüdük. Müslüman gençlik başarılı, güçlü, zengin olmalı diye yetiştirildik. Sonra büyüyünce çeşitliliğin (diversity) bir erdem olduğunu, İslam’da zenginliğin ve güç sahibi olmanın zor bir sınav olduğunu, başarının ise hazmedilmesi gerektiğini anladık. Evet, tarihteki kahramanların hiçbiri kahraman olma arzusu ve planıyla yaşamadı. Onlar iyi insan olup düzgün davrandıkları için Allah onlara iman bahşetti ve başardılar. Tabii ki her işin aslını sadece Allah bilir, hepimiz hakkında hüküm verecek olan sadece O’dur.

Biz elimizdekilerin, sahip olduklarımızın kıymetini iyi bilmeli ve geçmişimizi, kahramanlarımızı iyi tanıyarak ama geçmişe de takılmadan kendimizi her gün geliştirmeliyiz. Çocuklarımızın ve gençlerimizin hedefi bu dünyada iz bırakmak olmalı. Bu nedenle onlara ilham verecek, onların dilinde, onların anlayacağı şekilde eserler üretmek çok önemli. İlginç bir şekilde Müslümanların bilimde, sanatta, keşifte, icatta geri kaldıkları, bu sebeple bundan sonra da geri kalacakları düşünülüyor. Bu tamamen önyargı, yazarın da dediği gibi Müslümanları bir kalıba sokmaya çalışan yanlış iletişimin eseri. Aslında bilimin, sanatın, keşfin, icadın Müslümanı, Hıristiyanı, Yahudisi yoktur. Biz çalışmalı, üretmeli, keşfetmeli, gelişmeli ve bunu “salih amel” için yaptığımızı aklımızdan çıkarmamalıyız. Yukarıda da belirttiğim gibi, bu kitapta yer alan insanların hiçbiri biz Müslümanız, bizi bu yüzden takdir edecekler diye bu başarıları elde etmedi. Ama elde ettikleri başarılar karşısında insanlar onlara “dünyayı değiştiren sıra dışı Müslümanlar” diyor. Yapacağımız onlar gibi davranmak. Dinine, diline, ırkına bakmadan her başarıdan, her kahramandan bir şey öğrenmek ve çok çalışmak, geleceğin gençlerine örnek olacağımızı unutmamak. Daha sonra bizi de “dünyayı değiştiren sıra dışı Müslüman” diye hatırlarlarsa ne âlâ!

Not: Açık kaynak niteliğindeki bu yazı yazar zikredilerek iktibas edilebilir. Telif gerektirmez.

YORUM YAZIN