Gıda

HAVADAN PROTEİN, OH NE ALA!

LinkedIn

Buyurun size bir “hayaldi gerçek oldu” vakası daha… Finlandiya merkezli start-up Solar Foods, Singapur’da bulunan Fico adlı restoranın da iş birliğiyle tarihte bir ilki gerçekleştirmiş. Yeni keşfettikleri ve hakikaten “havadan yapılan” mikrobiyal proteine Solein adını vermişler. Ne tarım var, ne fotosentez! Proteinin üretimindeki biyolojik süreç: Mikroplar karbondioksit, hidrojen ve oksijene ek olarak az miktarda da besin maddesi ile besleniyor. Yani karbondioksit ve hidrojen, şeker görevi görerek karbon ve enerji kaynağı oluyor. İnsan, havadan üretilen bir gıdanın nasıl bir besleyiciliği olabileceğini düşünmeden edemiyor. Evet, Solein havadan üretiliyor, besin değeri %65-70 oranında protein, %10-15 oranında diyet lifi, % 3-5 oranında ise mineral içeriyor. Solein kullanarak geliştirdikleri ve özel bir tadım etkinliğinin ardından Fico’nun menüsüne dahil ettikleri Solein Chocolate Gelato’nun protein oranı, konvansiyonel dondurmanınki ile aynı!

Ancak, bu teknolojinin ve ürünlerin genel kabulü, tüketici deneyimleri ve daha kapsamlı besin ve sağlık analizleri, bu ürünlerin gelecekteki başarısı ve yaygınlaşması açısından önemli olacaktır. Ama kimbilir, belki de bu iş tutar?!?

 

https://solarfoods.com/ice-cream-will-never-be-the-same-again-worlds-first-solein-gelato-now-available-to-consumers-in-singapore/

 

 

Ek link:  https://edition.cnn.com/2022/11/15/world/air-protein-lisa-dyson-climate-scn-spc-intl/

YORUM YAZIN