Paylaştıklarım

GÖÇ DÜNYANIN DERDİ, BEYİN GÖÇÜ BİZİM DERDİMİZ

LinkedIn

Açıkça söyleyelim: Artık Türkiye’nin ‘gerçek’ beka sorunlarının başında yer alan ‘beyin göçü’ veya ‘mesleki exodus’ konusunda sorumluluk ve inisiyatif alacak büyük küçük tüm markaları, ülke insanlarının zihninde ve gönlünde silinmeyecek izler bırakma fırsatı bekliyor.

Peki bu iş nasıl başarılacak, bu sorumluluğun gereği nasıl yerine getirilecek? Bu konuda, her şirketin kendine özgü koşullara sahip olması itibariyle, herkese uyacak formüller bulmak güç, ancak genel bir bakış açısıyla sözgelimi şunlar yapılabilir… diyerek sıralıyor Mustafa Kaya bey.

Bize gelince zaten global emek piyasasında bir işveren markası olan Yıldız Holding ve pladis, Godiva gibi global şirketleri bu piyasada birçok usul ve yöntemle fevkalade aktifiz. Gerek APG, HAS ve LTIP yöntemleri (https://muratulker.com/y/her-seye-odaklanan-hicbir-seye-odaklanamaz/ )gerekse yerel yetenekleri, ülkemizde yerleşikken yurtdışında istihdamı ve yurtdışı global şirketlerimizde en üst mevkiye (CEO) (https://muratulker.com/y/democratising-luxury/)  varan kariyer imkanları sunmaktayız.

Bence sorunun çözümü göçün olduğu yerlerde köşe tutmaktan geçiyor. Nasıl global iş yaparız, nasıl global marka oluruz derken önce evin çocuğuna sahip çıkmak gerek, ama …

Sözünü ettiğim yazı Lorbi Insights’ın yeni sayısında, okumak isterseniz:

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6941656948421337089

YORUM YAZIN