Paylaştıklarım

Ekrem Yalçındağ İle Mutlu Et Mutlu Ol Sohbeti

LinkedIn

Yıldız Holding ailesi için her Kasım ayının üçüncü Perşembesi çok özel bir gün, Mutlu Et Mutlu Ol Günü.

Rahmetli Sabri Ülker’in “Her insanın mutlu bir çocukluk geçirme hakkı vardır.” sözü ile yola çıkan Yıldız Holding ailesi bu günü ilk kez 2014 yılında, Ülker’in kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle kutladı. O zamandan beridir de “Her lokmada tüm dünyaya mutluluk vadetmek” için global olarak tüm çalışanlarıyla, dostlarıyla kutluyor.

The third Thursday of every November is a very special day for Yıldız Holding family, Make Happy Be Happy Day.

Our founder Sabri Ülker used to say, “every child has a right to live a happy childhood.” His word is our principle and we celebrated the day of make happy be happy for the first time in 2014, on the occasion of the 70th anniversary of Ülker’s founding. Since then, we have been celebrating this day globally with all of our employees and friends in order to “promise happiness to the whole world in every bite”

Tuvallerinde geometrik düzendeki desenleriyle ortaya çıkardığı sürekli devinimlerle ritmik ve simetrik bir uyuma ulaşan değerli sanatçımız Ekrem Yalçındağ, sanatını bu defa Yıldız Holding’in geleneksel Mutlu Et Mutlu Ol Günü vesilesiyle ve GODIVA’nın eşsiz lezzetlerini kullanarak konuşturdu. Tadına doyum olmayacak bir sohbetle çevrelenen bir masada GODIVA’nın leziz pastasını da paylaştığımız bu ziyadesiyle keyifli akşam için Ekrem Bey’e canıgönülden teşekkür ederim. 

 #YıldızHolding #GODIVA #MutluEtMutluOl

Esteemed artist Ekrem Yalçındağ is known for his rhythmical and symmetrical harmony that he creates on canvas through continuous motions in geometric patterns. Today, he performed his art by using GODIVA’s unique tastes on the occasion of Yıldız Holding’s traditional Make Happy, Be Happy Day. Heartfelt thanks to Mr. Yalçındağ for this delightful evening during which we shared the same table, a wonderful conversation, and a delicious GODIVA cake. #MakeHappyBeHappy

YORUM YAZIN