Paylaştıklarım

Tebrikler takım, tebrikler hocam, tebrikler millet

LinkedIn

Tebrikler takım, tebrikler hocam, tebrikler millet 👏🏼👏🏼👏🏼😊.
Teşekkürler federasyon, teşekkürler sponsorlar, teşekkürler Cumhurbaşkanım bu sevince olan destekleriniz için…
Ne garip halkız biz değil mi? Voleybolcularımızın bugünkü başarısını bile geçmişimizi anarak kutsuyor veya eleştiriyoruz.
Halbuki ONLAR BİZİM GELECEĞİMİZ, artık farkına varsak!

Bu postu Linkedin’de paylaşırken, Yahya Ülker’in makalesini alıntılayarak paylaşmıştım. 

Yahya Ülker’in makalesini de okumanızı öneririm:

Üst Düzey Liderlikte Kadınlar

Toplumsal normlar, ayrımcı işe alım uygulamaları ve zorlu çalışma koşulları, kadınların iş hayatında liderlik pozisyonlarına yükselmesini zorlaştırıyor mu? Birlikte çalıştığım kadın liderlere yönelik gözlemlerime göre, cevabım ‘Hayır’.

Ama görünen o ki durum farklı… Eightfold verilerine göre, aynı eğitim ve deneyim düzeyi için, kadınların bir kuruluşta yönetici pozisyonunda bulunma olasılığı erkek meslektaşlarına göre %6 daha az. Yönetici düzeyinde bir liderlik rolüne adım atan her kadından iki tanesi görevinden ayrılıyor. Lean In ve McKinsey verilerine göre, kadın liderlerin yüzde 43’ü, erkeklerin yüzde 31’i tükenmiş hissediyor.

Bu durumun inovasyon ve sürdürülebilirlik açısından önemli bir dezavantaj olduğu bir gerçek. Hepimiz biliyoruz ki, bu sorunu çözmek için şirketlere de büyük görevler düşüyor.

Kadın liderlerin sayılarının artması çok önemli

Türkiye’de çok değerli kadın dernekleri, kadın liderlerin güçlenmesi adına ciddi çalışmalar yürütüyor. Örneğin;

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), kadın liderlerin yönetim kurulunda temsili için somut politikalar ve hedefler belirliyor. YKKD, yönetim kurullarında eşit cinsiyet temsilinin toplumsal ve ekonomik faydası konusunda, tüm paydaşlar nezdinde savunuculuk rolü üstlenmek ve kadınları bu yolda geliştirmek misyonu

ile çalışıyor. Lider kadınların yönetim kurullarına hazırlanması için Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programını yürütüyor. Yıldız Holding olarak kadın liderlerimiz bu eğitimi başarı ile tamamlayarak yönetim kurullarına atandılar.

ARYA Kadın Yatırım Platformu, hem kadınların yatırımcı olarak rol aldığı hem de kadın girişimcilerin desteklendiği bir fonla girişim ekosisteminde kadının yanında duruyor. Yıldız Ventures olarak, Arya Kadın Yatırım Platformu’nun Beyond The Billion iş birliği ile başlattığı “Türkiye ve Komşu Ülkelerde Kadın Girişimcilere 100 Milyon Dolar” kampanyasının ilk destekçilerinden biriyiz. 2022 yılında direkt ve dolaylı olarak girişim sermayesi fon yatırımları ile kadın kurucu veya kadın kurucu ortağı bulunan 29 girişime, yaklaşık 1.2 milyon dolar sermaye sağladık.

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER), girişimcilik yoluyla kadının güçlenmesi için çalışıyor. Kadını sadece ekonomik değil politik ve sosyal olarak da güçlendirmek için projeler yürütüyor, etkinlikler düzenliyor, cesaret veren kadın hikâyelerini öne çıkararak öncü modeller oluşmasına hizmet ediyor.

Hadi Hızlanalım

Kendi adıma yaşamın her alanında cinsiyet gözetmeksizin birbirimiz için hayatı ve işi kolaylaştırmamız gerektiğini, kadın bakış açısının eksik olduğu her şirketin ‘eksik’ kaldığını, kadının ekonomiye katkısını görmezden gelen bir yönetim anlayışının oldukça sağlıksız olacağını düşünüyorum.

Yıldız Holding olarak çalışan kadın ve yönetimdeki kadın oranlarımız ile kendi üzerimize düşeni yapıyoruz, her şirketi de kendine düşen sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyoruz.

Harekete geçmeden önce okuma listenize almanızı öneririm: https://www.inc.com/sania-khan/women-are-leaving-senior-leadership-thats-a-problem-for-equality.html

 

YORUM YAZIN