GOYA

SANATI VE DENİZLERİN TARİHİNİ HARMANLAYAN BiR SERGi VAR DESEM?

LinkedIn

Nerede derseniz, Pendik Marintürk Marina’daki Model Gemi Sergisi’nde ve 24 Ekim – 5 Kasım arasında herkes davetli derim 😊

Gerçek boyutunun 100 katına kadar küçültülmüş, ince işçilikleriyle insanı şaşırtan bu sergide benim arkadaşlarımla birlikte Atlantik Okyanusu’nu geçtiğim G Force da var üstelik!

Bizim çocukluğumuzda kıl testere ile kesilen ince tahta plakalardan parçalar birleştirilerek modeller yapılırdı. Uçurulacak uçak modelleri ise hafif olsun diye balsa ağacından şekillendirilirdi. Kot bezini parafinleyerek yaptığımız botla Boğaziçine açıldığımız bile olmuştur. Neyse…

İşte bazı modeller:

Geçtiğimiz şubat ayında Atlantik Okyanusu’nu dokuz günde geçen katamaran yelkenlisi olan G-Force. Modeli hazırlayan ve yolculukta da yanımda olan Abdullah Tuğ’a çok teşekkür ederim. 

Bon Home Richard, 1/100 ölçekle yapılmış bir model. Oldukça detaylı. 2000 yılında yapılmış. 

Geçmişte İstanbul / Kağıthane’de (Sadabad) kullanılan çifte kayıklardan bir örnek. Hazırlayan Burak Erdoğan

Tarihin derinliklerinde kalan 1911 İngiltere yapımı S/S Kalender yolcu vapuru modeli. Kalender vapurunun sancak makinesi, günümüzde İstanbul / Hasköy’de bulunan Rahmi Koç Müzesi’nde yer almaktadır. Modeli hazırlayan: Ali Durmuş.

17.yy’a ait (1670) Hollanda kraliyet yatı modeli.  2019 yılında 1/50 ölçekli yapılmıştır. Yatın aslı 23m x 6m. Hazırlayan Naim Maktav. 

Nurettin Taşçı model gemiler konusunda oldukça ünlü bir isim, Osmanlı dönemine ait Baştarde tipindeki modeli ile Paris Louvre Müzesi’nde yer almış. Bu sergide de 1958 yılında çizilen bir plandan yararlanılarak yapılan Manolya ile sergideydi. 

Sanmar Tersanelerinin tüm dünyaya ihraç ettiği römorkörlerinden bir model örneği.

Osmanlı Kadırgası Modeli. Kabasorta armalı kalyon, detaylarıyla paylaşmak istedim. Hazırlayan Ertuğrul Evcimen.

Detayları da muazzam:

Not: Açık kaynak niteliğindeki bu yazı yazar zikredilerek iktibas edilebilir. Telif gerektirmez.

YORUM YAZIN