Paylaştıklarım

NELER OLUYOR BİZE (İNSANLIĞA)? 

LinkedIn

İki kez ABD Başkan adayı olup seçilemeyen, ülke şartlarına göre sola yatkın, bizim standartlarımızda ciddi bir kapitalist olan Vermont Eyalet Senatörü Bernie Sanders Başkanlığında toplanan “Senato Sağlık Komisyonu” bu perşembe ülkenin en büyük üç ilaç şirketi olan “Bristol Myers”, Merck” ve “Johnson &Johnson” CEOlarını komisyona ifade vermeye çağırdı. Sebep bu şirketlerin Amerika’daki ilaç fiyatlarını diğer ülkelerdeki fiyatlarından daha yüksek tespit ederek uygulamalarıydı. 

Komisyon “Merck” şirketinin kanser ilacı olan “Keytruda” için Amerikalı bir hastanın tedavisinin ve kürünün Fransa’ya göre 100 bin Amerikan doları daha fazla olduğunu, “Bristol Meyers Squibb” şirketinin kan inceletici ilacı olan “Eliquis” için Amerikalı bir hastanın Almanya’ya göre 10 misli fazla ödediğini, “Jonson&Johnson” şirketinin romatizma ilacı olan “Stelara” için Amerikalı hastaların Japonya’ya göre 5 misli fazla ödeme yapmaları idi. 

Her üç şirket üst yöneticileri yüksek fiyat nedenini; yaptıkları Ar-Ge harcamalarına, ilaçları ilk kez Amerikan halkının kullanımına sunmalarına ve halk sağlığı için yaptıkları harcamalara bağladılar. 

Senato Sağlık Komisyonu ise bunların hiçbirini inandırıcı bulmadı ve konuyla ilgili yeni bir kanun hazırlanması tavsiyesinde bulundu. 

Komisyon Başkan ve üyeleri tedavileri için Amerika’da 500 hastanın kampanya açarak para toplamaya çalıştığını ve maalesef hayatlarını kaybettiğini anlattılar. 

Nebraska’da bir lokantada çalışan “Rebecca” isimli bir kadın hastanın açtığı kampanyada ancak 4 bin dolar toplayabildiği ve tedavisi için gereken 25bin doları toplayamadığı için hayatını kaybettiği misalini verdiler. 

Şimdi şu soruyu sormak lazım kendimize; 

“para kazanmak, kar etmek için bu kadar acımasız olmanın” insanlığa ve topluma faydası var mı? vicdanınız sızlamıyor mu? 

Fethi Ağalar’dan 

YORUM YAZIN