Pazarlama

Kral bisküvi McVities evinizde geleneksel rahatlık sağlamaktan mutlu!

LinkedIn

Salman Amin, karantinada McVities’in çikolatalı digestive kendine geldi, diye düşünüyor.

The Times gazetesi Perakende Editörü Ashley Armstrong’un pladis CEO’su Salman Amin’le yaptığı röportaj:

Londra’nın kuzeybatısındaki Harlesden’deki McVities fabrikasında, B&Q’dan aceleyle satın alınan plastik duş perdeleri, tesise giren işçiler için münferit el yıkama bölmeleri sağlamak için yerleştirildi. Koronavirüs krizinin zirvesinde sert plastikten yapılmış koruma kalkanının her yerde bulunmayışı, işletmenin güvenlik önlemleri hususunda buluşlar yapması gerektiği anlamına geliyordu.

McVities üreticisi olan United Biscuits’in sahibi pladis’in CEO’su Salman Amin, “Tartışmak için zaman yoktu, yapmamız gerekenleri önceliklendirmemiz ve sonra bir an önce işimizin başına dönmemiz gerekiyordu” diyor.

60 yaşındaki Amin, 1902’den beri faaliyette olan fabrikada yaptığımız sosyal mesafeli gezide tamamen koruyucu giysiler içindeydi. Sadece Harlesden tesisi günde 400 ton bisküvi ve dakikada 3000 çikolatalı digestive üretiyor.

Tıkır tıkır çalışan makineler devasa hamur teknelerini karıştırırken ve taşıyıcı bantlar digestiveleri erimiş çikolata havuzuna ulaştırırken, Bay Amin ile daha çok Mayfair kulübü üyelerine uygun kalın ahşap panelli kapılara ve antika ceviz mobilyalara sahip, toplantı odasına çekiliyoruz. Odada McVities Digestive’i vareden Sir Alexander Grant’ın altın çerçeveli bir resmi hemen göze çarpıyor.

Pakistan’da mühendis bir babanın ve ev hanımı bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelen Amin, McVities’in 181 yıllık geçmişinin tutkulu bir hayranı ve bu geçmişin, işletmenin değişen tüketici zevklerine uyum sağlamaya devam ettiğinin bir işareti olduğunu iddia ediyor. Amin, 17 yıl Pepsico’da çalıştıktan sonra pladis’e katıldı ve özünde haz ve lezzet olan atıştırmalık işinde, obeziteye karşı kampanyalar bir tehdit oluştursa da pladis’in büyümeye devam etmesini sürdürmeye odaklandı.

CEO önce mühendis olan babasının izinden gitti çünkü “doktor olacak kadar zeki olmadığını” varsayıyordu. İlk işi Chicago’da 60 metre derinliğinde, sekiz adım genişliğinde bir deliğe indirilerek tünel kazmaktı.

“Vardiyam sabah 7’den öğleden sonra 3’e kadardı ve sandviçimi plastik bir torbaya koyardım ama aşağısı o kadar nemliydi ki öğle yemeğim öğlene kadar ıpıslak olurdu” dedi gülerek.

Daha sonra makas değiştirip MBA için çalışmaya başladı. Bankacılığa gireceğine o kadar ikna olmuştu ki, Procter & Gamble’a başvurmaya davet edildiğinde, mülakata yalnızca Wall Street için iyi bir tecrübe olacağına inandığı için katıldı. Pepsico’ya katılmadan önce Oral-B ve Fairy’de neredeyse on yıl, ardından Mr. Muscle’ın arkasındaki temizlik ürünleri grubu SC Johnson’da dört yıl çalıştı.

Amin pladis’teki göreve başladığında, Pepsico’nun Walkers cipslerini yönetirken kiraladığı Londra’daki St John’s Wood’daki aynı eve geri döndü.

pladis, Ülker bisküvi markasının kurucu ortaklarından birinin oğlu olan milyarder Murat Ülker’in sahibi olduğu Türkiye merkezli Yıldız Holding’in İngiltere’deki kuruluşudur. Yıldız, 2014 yılında Jaffa Cakes, Mini Cheddars ve Jacob’s krakerlerini üreten United Biscuits’i 2 milyar sterline satın aldı.

pladis, 11 ülkede 25 fabrikada 16.000 kişiyi istihdam ediyor ve Belçika’nın lüks çikolata markası Godiva ve ABD’nin çikolatalı pretzelleri Flipz’in de sahibi. ”

pladis’in Londra’daki genel merkezi kurulduğunda, Mr. Ülker, Londra borsasında işlem görme niyetinin sinyalini vermişti, ancak Amin artık hedefin bu olmadığı konusunda ısrarcı.

Amin “Halka arz, bir işletmenin istediği sermaye yapısına veya nakde ihtiyaç duyup duymadığına göre yapılan bir seçimdir ve şu anda bu konuların hiçbiri gündemimizde değil” diyor. Amin, sektörün yeterli ilgiyi görmediğini söylediği Jacob’s kraker işinin satış planlarının iptal edildiğini söyledi. pladis’in patronu, tuzlu içeren bir atıştırmalık işine sahip olmanın, şirketin daha geniş tüketici yelpazesine hizmet verebileceği anlamına geldiğini söylüyor ve ısrar ediyor: “Jacob’s bizim geleceğimizde yer alıyor.”

Amin stratejisini özetledi. “pladis, çeşitli satın almalarla kurulmuş bir şirket ve ‘tek pladis’ kültürü oluşturmak istedik. Şu soruyla başladık: pladis’in var olması gerektiğini düşünüyor musunuz, yoksa ülkeler ve markalarımız kendi başlarına OK mi? Ve çok süratle ortak bir amacımız olabileceğini anladık.”

Amin, pladis’teki ekipleri başarılı ürün lansmanlarını birbirleriyle paylaşmaya, tüketici eğilimlerini belirlemeye ve hızla yeni çeşitler çıkarmaya teşvik etti. McVities’in poşetteki yeni mini bisküvi topları Türkiye’deki mevcut bir ürününün kopyası. Jacob’s krakerleri ve Mini Cheddar’lar için daha egzotik lezzet kombinasyonları ve sufle kek çeşitleri test ediliyor.

Buna rağmen, Amin ileriye dönük olarak tüketici lezzet beklentileri üzerinde çalışırken, Covid-19 tarafından körleştirildiğini kabul ediyor. İleriyi işaret ederek, “salgını ileride bir sorun olarak gördüğümü söylemeliyim” diyor. “Geldiğini gördüğümü söylemek istemiyorum, çünkü görmedim ve sonra bizi etkiledi. Dürüst olmak gerekirse, etkisinin birkaç hafta süreceğini düşündüm. . . Sıcak havanın geleceği ve virüsün sihirli bir şekilde ortadan kalkacağı konuşmaları vardı ve ben bu balon bilginin bir kısmına inandım ve yazın hepimizin tatil yapacağımızı düşündüm. Ne kadar yanılmışım. Artık uzun vadede gerçekten bu işe bulaştık ve tüm süreçler boyunca, bir buçuk yıl , iki yıl artık ne kadar sürerse, onu nasıl yöneteceğimizi öğreneceğiz.

Kantar’ın sektör rakamlarına göre, Amin en azından, İngilizlerin haz ve lezzet için bisküvilere yönelmesi ve Temmuz ayına kadar geçen üç ayda normalden 19 milyon sterlin daha fazla harcama yapmaları nedeniyle krize dayanıklılığını kanıtlamış bir işi idare ediyor. Mr.Amin “İnsanlar denenmiş ve test edilmiş ürünlere ve eskinin mirası İngiliz markalarına geri dönüyor, çikolatalı digestivelerimiz insanların evde konforu tercih etmesinden dolayı büyük artış gördü” diyor.

pladis CEO Amin, güvenlik önlemlerine yapılan ekstra harcamalara, gece boyunca fabrikaları çalıştırmak için daha fazla eleman işe almasına ve virüsten etkilenen çalışanları için bir “cefa fonu” oluşturmalarına rağmen, pladis’in karının ve satışlarının bu yıl “güzel bir şekilde artacağından” emin. 2019’da grup satışlarını yüzde 7 artırarak 2,1 milyar sterline çıkarırken, vergi öncesi karı geçen yılki 80 milyon sterlinlik zarara kıyasla 127,2 milyon sterline çıktı. Amin, “Yaptığımız işte çok daha verimli hale geliyoruz” diyor.

Yine de pandemi, özellikle Boris Johnson Covid deneyimini ağır yaşamasını kendisinin aşırı kilolu olmasına bağladıktan sonra, insanların yediklerinin daha fazla farkında olmaya zorladı. Atıştırmalıktan vazgeçmek çoğu insanın gösterdiği çabanın bir parçası, ancak Amin, bisküvisiz bir dünya olacağına asla inanmıyor: “Bunun yakın gelecekte mümkün olabileceğini düşünmüyorum”. Sadece taze meyve ve sebze yiyen bazı insanlar var, ve bu harika. Ama çeşitlilik isteyen de pek çok insan var. Onlara seçme şansı vermek ve nasıl ve ne yemek istediklerine karar vermelerine, yardım etmek istiyorum.

Soru ve Cevap

Mentorunuz kim veya nedir?

Başarısızlık en büyük öğretmenim oldu, karar vermek için acele etmekten, insanları dinlememekten ve kararımı çok hızlı vermekten birkaç hata yaptım. Bu bir öz-farkındalık yolculuğu oldu.

Para sizi motive ediyor mu?

Hayır, insanlar dışında geri kalan her şey ikincil. Bana hiçbir şey miras kalmadı, bu yüzden kariyerimin erken bir noktasında çocuklarımın üniversitesine yeterince para biriktiremeyeceğim paranaoyasına sahiptim.

Kim size ilham verir?

Birlikte çalıştığım insanlar ve karım, on yer değiştirdik ve o bana olan inancını hep korudu.

Nasıl rahatlıyorsunuz?

Golfü seviyorum, çok kötüyüm ama oynamayı seviyorum. Benim handikapım 17.-18. delik civarı.

Favori TV programınız?

Karantina sırasında en çok haberleri ve çok sayıda Netflix ve Amazon filmi izliyorum. The Last Dance’ı çok sevdim.

Favori kitabınız?

JD Vance’ın Hillbilly Elegy’ si.

CV

Yaş 60

Eğitim Syracuse University, İnşaat Mühendisliği; Kellogg School of Management, Northwestern University

Kariyer

1985-95: Procter & Gamble

1995-2013: Pepsico

2013-17: SC Johnson

2017- 2019: ITV Director

2019: pladis CEO

Evli, iki oğlu var.

Londra’da St John’s Wood’da yaşıyor

YORUM YAZIN