Tarih

İlahi Yol Gösterici’den Deli-Kaçık Otu’na Özet Vidyo

LinkedIn

Geçtiğimiz hafta konumuz Afyon Savaşlarıydı. Onur Gezer’in Hayaller Sancağının Kuru Sarhoşları: Osmanlılarda Esrar ve Esrarkeşler kitabından yola çıkmıştık. Osmanlı Devleti’nde esrarın izlerini süren kitapta yazar; esrarla ilk ne zaman tanışıldığı, kimler tarafından ne amaçla, nasıl, nerelerde ve ne şekillerde kullanılıp ne gibi sonuçlara ulaşıldığı, ilmi, dini, hukuki ve edebi boyutları hakkında ne söylenilip ne yazıldığı ve nasıl mücadele edildiği sorularına cevap aramış.  

Bu savaşı aklımızda tutarak bugün yaşadığımız kenevir tartışmalarını, kenevir tarımını yaygınlaştırmak için kurulan grupları, üniversitelerde kurulan ar-ge merkezlerini, bu konuda girişimcilerin halkla ilişkiler çalışmalarını anlamak için tarihi iyi anlamamız gerektiğini düşünüyorum. Yazının özeti vidyoda tamamı ise aşağıdaki linkte.

Yarınsa konumuz bir geleneği yaşatmak üzere Londra yakınlarında yapılan, belki de dünyadaki en şaşırtıcı etkinlik olan 10 Eylül’de gerçekleşen Goodwood Revival yarışları. Güzel denk geldi çünkü bizim için Ülker neyse İngiltere’de McVitie’s de o. Biz de İngiltere’de meşhur “ÇAY SAATİ” geleneğini hatırlatan ve çay+bisküvi ile bu köklü geleneğe sahip çıkan; “There is Only One Biscuit for your Biscuit Break” (bisküvi molanız için sadece tek bisküvi var” diyerek “True Original” (Gerçek Orijinal) mottosuyla çok beğenilen bir reklam kampanyası yaptık. Dolayısıyla bu zamanda kültür yolculuğu etkinliği benim için de ilgi çekiciydi. Dönemsel kostümlerle katılabildiğiniz bu antika araba rallisi yazımın arabalara ilgisi olanlar kadar kültür okumalarını sevenlerin de ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Malumunuz yazı her zamanki gibi yarın 11:00’de Linkedin ve blogumda olacak. 

Yazının tamamı: https://muratulker.com/y/ilahi-yol-gostericiden-deli-kacik-otuna/