Yazılarım

GODİVA CEO’muz Annie Young-Scrivner’ın Röportajı Ne diyor? (Ben ne anladım)

LinkedIn

GODİVA CEO’muz Annie Young-Scrivner’ın Başarı Öyküsü

Her Başarılı Liderin Arkasında Birileri Mutlaka Vardır!

Godiva CEO’muz Annie Young-Scrivner’ın Amerika’nın önemli ekonomi gazetelerinden The Wall Street Journal’da “Godiva’nın Çikolata CEO’su Nasıl Şekillendi” başlıklı bir röportajı yayınlandı. Röportajı yapan Francesca Fontana röportajını İngilizce “molded” (kalıba dökerek şekillendirmek) sözcüğünden yola çıkarak “How Godiva’s Chocolate Chief Was Molded” diye adlandırmış. Başlıkta söz oyunu yapmış. ”Godiva’nın Çikolata Şefi Nasıl Çikolata Gibi Kalıba Girdi” diyor. Bu söz oyunu Türkçe’ye çevirince kayboluyor, o yüzden bahsettim.

https://www.linkedin.com/posts/annie-young-scrivner-b670b614_how-godivas-chocolate-chief-was-molded-activity-6692844544251301888-irDG

Röportajın başında önce Annie’in kısa yaşam öyküsü veriliyor.

“… ailesiyle birlikte 7 yaşında Tayvan’dan Seattle’a taşındığında hiç İngilizce bilmiyordu, bu yüzden zamanının çoğunu başkalarını izleyip dinleyerek geçirdi. Bu deneyim, Godiva’nın genel müdürü (CEO) olan 51 yaşındaki Annie için tüketici davranışlarına ömür boyu süren bir ilgi uyandırdı. Üniversiteden sonra PepsiCo şirketinde 20 yıl geçirdi. 2009 yılında Seattle’a döndü ve Starbucks pazarlama müdürü (CMO) oldu.”

Daha sonra birlikte çalışırken söz ve davranışlarından etkilendiği iş insanlarını ve onlardan ders aldığı yönleri vurguluyor.

Örneğin Yönetim kurulu direktörü Craig Weatherup (Starbucks) “Onları anladığını sanma, kendini onların yerine koy ve dinle!” demiş. Bu tavsiyeden sonra Annie “dinleme turları” yaparak, örgütün farklı seviyelerindeki küçük çalışan gruplarıyla toplantılar gerçekleştirmeye ve görüşlerini istemeye başlamış. Şimdi de aynı tavsiyeye uyarak Godiva’da bu uygulamayı sürdürüyor.

Annie’yi şekillendirenlerden biri PepsiCo’nun eski CEO’su Indra Nooyi, PepsiCo’dan ayrıldığında, en çok özlediği kişinin Indra Nooyi olduğunu söylüyor. Annie; “O bana meydan okuyor, beni besliyor ve harika şeyler bekliyordu. Çok az Asyalı kadın yönetici var ve Nooyi gördüğünüzde ‘vay canına, belki bu benim için de mümkün’ diyordunuz” diyor.

Annie’in etkilendiği diğer kişi ise Home Depot’un eski CEO’su Frank Blake. Onunla 2015 yılında Home Depot başkanlığından emekli olup Macy’in yönetim kuruluna katıldığında tanışmış. Blake’in aktif görev yaptığı dönemde ABD’nin en büyük ev-geliştirme perakende mağaza zinciri olan Home Depot’ta yaptığı dönüşüm Young-Scrivner’e müthiş bir ilham kaynağı olmuş.

Young-Scrivner Blake’den öğrendikleri için “Tüketiciyi gerçekten anlamak, çalışanlara ve müşterilere doğru davrandığınızdan emin olmak ve temel bilgilere geri dönmek için harika bir rota çiziyor” diyor röportajda.

Geçen yıl Godiva’da yeni cafe konsepti geliştirilirken Blake, Annie ile birçok görüşünü paylaşmış.

Rosie Marie Bravo, Burberry’nin eski CEO’su Annie’in diğer akıl hocası. Bravo, 2017 yılında Annie göreve başlamadan önce Godiva yönetim kurulundaydı. Annie “FaceTime aracılığıyla onunla bir konferans görüşmesi yaptım ve hemen katıldım” diyor.

Bravo, daha sonra bünyesine katıldığı Tiffany & Co. Yönetim kuruluna Annie’yi davet etti. Pandemi sırasında Bravo, durumdan haberdar olmak ve destek vermek için Annie’yi aramış. “O çok düşünceli biri, çok memnun oldum. CEO olduğunuzda bazen yalnız kalırsınız.” diyor.

Annie Young-Scrivner, röportajda belirttiği son kişi PepsiCo küresel gıda bölümünü yöneten Brian Cornell. Annie Cornell’in iş yapış biçimine hayran olduğunu söylüyor. Cornell şimdi Target’ın CEO’su, aynı zamanda Annie’nin de bu yılın başlarında yönetim kurulu üyesi olarak katıldığı Yum! Brands yönetim kurulu başkanı.

Annie, 2015 yılında Cornell’in Target’in Kanada kısmını kapatması, ABD’li çalışanları için giriş ücretini 15 dolar/saate çıkarması gibi cesur hamlelerini övüyor. “O bir takipçi değil” diyor ve ekliyor “Yapılması gerekeni görür ve harekete geçer”.

Röportaj Annie Young-Scrivner’ın eğitimi, ailesi ve son okuduğu kitabı vurgulayarak bitiyor.

Eğitim: Pazarlama Lisans Derecesi, Washington Üniversitesi; M.B.A., Minnesota Üniversitesi Carlson İşletme Fakültesi

Ailesi: Eşi Scott Scrivner; çocukları Sebastian ve Nicolette.

En sevdiği kitap: “Outliers (Çizginin Dışındakiler): Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?”, Malcolm Gladwell

Açıkçası böylesine kısa bir röportajın bu kadar güzel tavsiyeyi bir arada vermesini beğendim. Annie ile birlikte Godiva’da bir rota çizdik ve o bunu başarıyla uyguluyor. Başarısını şekillendiren iş insanlarını ve onların Annie’nin üzerindeki etkilerini öğrenmek çok faydalı, ama gördüğüm Annie tüm bu tavsiyeleri, örnek davranışları birebir uygulamıyor. Kendi liderlik stiline uyarlıyor ve sonra uyguluyor. Sanırım başarısının nedeni bu. İyi yönetici dinlemeye, tavsiyelere, örnek davranışlardan öğrenmeye açık olmalı ama tüm bunları kendi liderlik stiline uyarlayarak hayata geçirmeli. O zaman Annie Young-Scrivner örneğinde olduğunda gibi başarı kaçınılmaz oluyor.

Ben Annie ile uzun zamandır çalışıyorum. Sadece işimizi başarıyla idare etmekle kalmıyor, aynı zamanda işi her yönüyle çeşitlendirerek, değer yaratıyor. Ayrıca Yıldız Holding bünyesinde küresel kadın liderlerin gelişmesinde insiyatif alarak önderlik ediyor. Ben kendisini hem destekliyor hem de takdir ediyorum. Teşekkürler Annie ;-).

Not: Açık kaynak niteliğindeki bu yazı yazar zikredilerek iktibas edilebilir. Telif gerektirmez.

YORUM YAZIN