İş Hayatı

GENÇLERE NELER SÖYLEDİM, NE ÖNERDİM

LinkedIn

Tüm bunları geçen hafta Genç MÜSİAD’ın düzenlediği bir etkinlikte dile getirdim. ‘Global Harmony’ yani ‘Küresel Ahenk’ temasıyla gerçekleşen 8. Uluslararası İş İnsanları Kongresi (ÜGİK) çok güzel bir fırsattı. Birbirinden kıymetli konuşmacıları ve üç bine yakın katılımcıyı bir araya getiren bu kapsamlı organizasyon, gençlere, girişimcilere ve birçok şirkete yol gösterici oldu. İş hayatında aile ve gençler hakkında da sordular, cevapladım, bakın neler söyledim:

Ailenin kan bağı hısımlıkla, şirket kan bağı hissedarlıkla olur. Ailede miras kaçınılmazdır, şirkette ise devir olsa bile liyakat yoksa elden kaçar.

Şirket kurtlar sofrası, aile yer sofrasıdır.

Daha önce de belirttiğim gibi amcam da babam da ölürken hiç miras bırakmadı. Hayattayken mallarını çocuklarına taksim ettiler. Bizlerin yani çocuklarının neyi ne kadar yapabildiklerini, başımızda durup gördüler.

Babam mallarını bize devrederken babam bana “nasıl olsun” diye sordu. “İki kardeşsiniz, dinimize göre, erkek 2 pay kız 1 pay alır. Biz nasıl yapalım” dedi. Ben de dedim ki; “o kadar çok mal varken böyle bir şeye lüzum yok. Bunun azı da çoğu da herkese yeter, eşit bölün” teklifini yaptım. “Emin misin” diye sorunca, “tek ricam var, benim payım bir fazla olsun, sözüm yere düşmesin” dedim. Buna göre yaptık. Ablam çalışmayı tercih etmedi ama tabii ki önemli kararları hep birlikte aldık. Şimdiyse çok şükür oğlu Ali şirketimizin başına geçti, Holding ona emanet ve görüyorum ki fevkalade başarılı bir şekilde aile bayrağımızı taşıyor. 

Biz bir aile firmasıyız. Tüm ile aile üyelerimiz şirkette çalışabilecekleri gibi istedikleri başka bir işi de yapabilirler, serbesttirler. Ama şirket de onları tahsil ve kabiliyetlerine göre istihdam eder. Benim çocuklarım için de aynı şeyi uyguluyoruz.

Bir sürü hobim var, birçok arkadaşım var. Pek de rahat durmam, gezerim. Hayatta önceliklerinizi doğru tespit ederseniz ve hakikaten başarmak istediğiniz konuda çok ama çok çalışırsanız en azından başarmamak için bir mazeretiniz olmaz. Gayret bizden tevfik Allah’tandır.

Yani özetle; aile şirketleri de, her işletme de sadece işin gereğini yapanları çarklarında tutar ve yükseltir, zira herkes başarıyı hedefler. Nerden biliyorum; gördüğümü duyduğumu geçelim, e bizim ailede hepimiz böyle düşünüyoruz 😊 Bunun altını niçin çiziyorum çünkü bu aslında tüm gençler için fırsat eşitliği de demek. Yani çok çalışın gençler, zira her birimiz için çok çalışmaktan başka yol yok! Bir de kuvvetle öneririm ki hobileriniz ve çokça arkadaşınız biraz da dostunuz olsun, gücünüz elverdiğince gezin, baktığınız şeyleri görmeyi ihmal etmeyin ve ailenizin kıymetini hep bilin 😊 Bu dünyadaki deneyimimiz kısa, karmaşık ama aslında bir o kadar da basit 😉 

YORUM YAZIN