Kitap

FESÜPANALLAH VE HAFAZANALLAH

LinkedIn

Bir süredir tedavi gören Alev Alatlı’yı kısa bir süre önce 79 yaşında kaybettik. Allah rahmet eylesin. Kitapları, düşünceleri ile eskilerin münevver, yenilerin aydın dediği bir şahsiyetti kendisi. Muhafazakarların kuram oluşturma ihtiyaçlarına cevap verdiği için onlar tarafından sevildi; muhalifler ise onu “Hiç tutarlı değil, aydın dava adamı muhalif olur, hatta cezaevinde yatar.” diyerek eleştirdi. Gezi eylemcilerini küçümsediği için karşı mahalle tarafından taşlandı. Kendisi ise, aydının dava insanı olması gerekmediğini söyleyerek farklı bir tanım yaptı. Ben eserlerine ve etkilediği insanlara baktığımda kendisine saygı duyarım.

Son yazdığı iki kitap, Fesüpanallah ve Hafazanallah ismini taşıyor.(*)  Gidici olduğunu bilenin gençlere nasihati şeklinde yazılmış olan bu kitaplar, alt başlıkları Nasihatname 1 ve Nasihatname 2’den de anlaşılacağı üzere, gençlere yönelik öğütler içeriyor.

Rahmetli Alev Alatlı’nın Fesüpanallah kitabının “ARZ-I HAL NİYETİNE” başlıklı sunuş yazısını ilginç buldum, özetini paylaşmak, bu vesileyle de rahmet dilemek istedim:

“… Savaşçı firavunlar yine talan ediyorlar bizim buraları…

… Bencileyin birisi için  sosyalizm, kapitalizmden daha adil bir sistemdir. Gel gör ne Sovyetler ahde vefa gösterdi ne Amerikalılar tövbe etti… Gün oldu devran döndü… Mekke Hilton’un üst katları panoramik, oyunun son perdesi en iyi oralardan sergileniyor.

… Görünüşte bağımsız unsurları birbirlerinin üstünden açıp inceleyebilir, “tüm” hakkında doğruya yakın fikir elde edebiliriz. Öğrenme alışkanlıklarımızı değiştirmek kolay olmaz. Bireysel idrak bugünden yarına oluşmuyor. Sistemleştirilmiş malumatı kılçıklarından ayırmak sabır, “gerçek” e ulaşmak  cesaret ve zaman istiyor…

… Nasihat etme ve tecrübe etme çabası … bu kayıtlar, bir yönüyle de uzun yaşamın zekatı oluyor.”

Muhammed Furkan Kahya, söz konusu kitaplar çerçevesinde Alev Alatlı’nın düşünce sistemini yorumlayan güzel bir yazı yazmış.(**)

—–

(*)Alatlı, A.(2019). Amerika The Beautiful, Fesüpanallah, Nasihatname 1, Turkuvaz Yayınları, ss.319;     Alatlı, A.(2019). All American He-Man, Hafazanallah, Nasihanname 2,  Turkuvaz Yayınları, ss.304.

(**) https://edebifikir.com/kitap/fesuphanallah-ve-hafazanallah.html

 

 

 

  

YORUM YAZIN