Ekonomi

Enflasyon

LinkedIn

Bir arkadaşım ekteki yazıyı göndermiş altına da şöyle yazmış: “Haydi geçmiş olsun, sen fark etmeden cebinden 2 milyar dolar vergi almışlar!”

Dalga mı geçiyor benimle?

Ama yok, sahiden iki milyar dolar kaybettiğim Forbes listesinde de var.

“Hay Allah nerden çıktı bu şimdi dedim. Bir çırpıda yazıyı okudum. Besim Üstün’ün dediği aklıma yattı. Ne dersiniz, bir okuyun bakalım ne düşüneceksiniz?

https://normaldergi.com/sayilar/sayi-22/kisim-3#your_book_name/1

Normal Anlık Dergi’nin postu:

“Enflasyonun da Tiryakisi Olunur mu?”

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarında genel artıştır ve genellikle talepteki artıştan kaynaklanır. Para arzındaki artış, talep enflasyonuna yol açar. Bu durumda insanlar daha fazla borç alıp tüketim düzeylerini artırır, üretim yapan firmalar maliyet enflasyonunu dengelemek için fiyatları artırır.

Üretim yapan firmalar da maliyet enflasyonu olarak adlandırılan durumda daha fazla ham madde ve iş gücü alımı yaparlar, bu da fiyatları etkiler.

Forbes dergisine göre, Türkiye’nin en zengini olan Murat Ülker de dahil olmak üzere enflasyon, kişilerin zenginliklerini azaltır. Enflasyon, insanların elindeki mal ve paranın değerini azaltarak, dolaylı olarak devletin vergi gelirini artırır. Devlet, para arzını kontrol ederek politikalarına ve halkın ihtiyaçlarına göre harcama yapabilir.

Enflasyon, ekonomide önemli bir konudur ve etkileri toplumun farklı kesimlerini farklı şekillerde etkileyebilir.

Ekonomist Besim Üstün’ün enflasyona ve etkilerine dair analizlerini Anlık Normal’in yeni sayısından okuyabilirsiniz.

Keyifli okumalar. 

📎 https://normaldergi.com/sayilar/sayi-22/kisim-3https://lnkd.in/dvHnEpGx 

Normal Anlık Dergi postunun linki: https://www.linkedin.com/posts/normal-anl%C4%B1k-dergi_enflasyon-activity-7088083812001157121-Xu9t?utm_source=share&utm_medium=member_ios

YORUM YAZIN