Paylaştıklarım

DEĞER YARATAN LİDERLER

LinkedIn

Arzu Çekirge Paksoy ve Ümran Beba Değer Yaratan Liderler isimli bir kitap yayınladılar.  Kitap muhtelif liderleri tanıtıyor ve benzer konulardaki görüşlerini aktarıyor. İlgilenenler için kitapla ilgili bir yazının linkinin buraya bırakıyorum: https://www.linkedin.com/posts/saitsurmen_crisis-ethics-riskmanagement-activity-6906265289022144513-40Nx/.

Ben size bu kitaptan küresel atıştırmalık ve gıda şirketimiz pladis’in CEO’su, Salman Amin beyden bahseden bölümü özetleyerek aktarmak istiyorum. Salman daha önce SC Johnson’da COO ve ondan önce PepsiCo’da 17yıl çalışmış ve PepsiCo İngiltere ve İrlanda Başkanlığı da dahil olmak üzere çeşitli görevlerde bulunmuştur. Amin pladis’te plastik atıkları azaltmak için çevre dostu bir girişim başlatmıştır. Amin’in kitap özelinde sorular sorulara verdiği cevaplar şöyle…

Sizce iyi bir liderin özellikleri nelerdir?

Tecrübelerime göre, güven ve şeffaflık ilkelerine dayalı net hedefler belirlemek gerekir. Bunlara göre hareket etmek, ekiplerin düşünme ve çalışma şekillerinde gerçekten eşitlik ve dürüst davranmalarını sağlar.

Sizce liderlikte farkı yaratan nedir?

Başarısızlığı olumsuz olarak görmemektir. Başarısızlık aslında gelişimi sağlar. Başarısızlık bir fırsattır, böylece öğrenirsiniz. Kendi deneyimlerimden edindiklerim:

–       İnsan ol ve kalbinle dinle! İnsanların sadece ne dediklerini değil, ne kastettiklerini anlayın.

–       Çevik olun ve gerektiğinde planlarınızı değiştirebilin.

–       Empati yapın ve dinleyin.

Sosyal sorumluluğa kurumsal yaklaşımınız nedir?

pladis’te amacımız her lokmada mutluluktur. Bunun temelinde kendi başarımızın sadece finansal hedeflerle ölçülmediğine olan inancımız yatmaktadır. Amacımız topluma, tüketicilere ve çalışma arkadaşlarımıza mutluluk getirmektedir. Başarımız ekip olarak hareket etmemize bağlıdır. Sosyal sorumluluk amacımız, toplum için neyin önemli olduğunu ve neyin mutluluk getirdiğini anlamamız ve elde etmemizdir.

İnsanların hayatında değişim yaratan sosyal sorumluluk projelerinizden örnekler verir misiniz?

Genç bir şirketiz ve tüm pazarlarımızda etkili olacak sosyal sorumluluk programlarını öğrenme ve uygulama yolculuğundayız. Bu bir yolculuk. Hedeflerimizin ve ölçümlerimizin netliği nedeniyle fark yaratmada iyiyiz. Mesela, iş gücümüzün ruh sağlığı bilinci edinmesi konusundaki programımız ve karbon ayak izimizi azaltmak için yenilikçi ambalaj insiyatifleri…

Hayata dokunan ve hayatları değiştiren bir lider olmak için ne gerekiyor?

Deneyimlerime göre üç şey var: İlki amacın netliği, ikincisi dengeli bir yaklaşım ve son olarak birlikte çalıştığımız kişiler için gerçek empati.

Dünyanın her yerinden ve Türkiye’den insanların hayatlarını etkileyen lider örnekleri kimlerdir?

Güçlü ve başarılı bir iş kurmuş Yönetim Kurulu Başkanımız Murat Ülker’e baktığımda, sürekli inovasyon, sevilen markalar ve çalışma arkadaşlarımızla empati üzerine kurulu bir liderlik görüyorum. Güçlü bir birikim ve tutkuyla inşa edilen atıştırmalık gıda endüstrisinin vizyonu, herkesin duymak ve öğrenmek istediği bir hikâyedir. Onunla çalışmak, daha önce yaşamadığım bir şekilde düşünme tarzıma ilham veriyor.

Gelecek nesillere vermek istediğiniz mesaj nedir?

Tüm paydaşları, sadece yatırımcıları değil, neyin etkilediğini düşünün ve ardından dengeli bir yaklaşım oluşturun, dinlemeyi öğrenin, çözülmesi gereken temel sorunu anlayın ve alçakgönüllülükle elbirliğini amaçlayın.

YORUM YAZIN