Tüketici Davranışı

Çinlilerin meşhur Yalnızlar Günü

LinkedIn

“Çinlilerin meşhur ‘Yalnızlar Günü’ satışları bu yılda her yıl olduğu gibi, 11 Kasım’da internet üzerinden gerçekleştirildi. 24 saat süren bu satışların toplamı bu yıl 74 milyar dolar oldu. Bu yılın en ilginç yönü ise bu satışlara Cartier, Prada, Balenciaga, Chloe, Dior gibi lüks 200 markanında ilk defa bu satışlara katılması oldu. Cartier marka 28.3 milyon dolarlık bir gerdanlık için yapılan gösterimi 800 bin kişinin izlemesi, Chloe’nin sunduğu çantaların tümünün satılması, şu anda dünyanın lüks markalar alanında en aktif pazarının Çin olduğunu herkese gösterdi.

Lüks markalara olan ilginin artması ve satışların beklenenin üstünde olmasını Hong Kong Baptist Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Shirley Li, insanların yaşadığı ölüm korkusuna, taşıdıkları sağlık riskini anlayarak yaşadıkları günü değerlendirmek ve istediklerini alarak mutlu olma nedenlerine bağlıyor.

Hocanın yaptığı araştırmalar, geleceği düşünmek ve karamsar olarak beklemek yerine insanların yaşadıkları zamanın değerini bilerek en güzel ve en iyiyi yaşamak için satın alma yaptıklarını gösteriyor.

Pandemi süresince yaşananlar ve yaşanmakta olanlar, insanların satın alma alışkanlıklarında önemli değişimler gerçekleştirmiş bulunuyor. Uzun vadeli beklemek, düşünmek, planlayarak almak yerine, hissettiği gibi, istediği zaman satın almak, anını yaşamak yeni ve genel “trend”.

Eskilerin sözü ile “her krizin bir getirisi olur” diye düşünenlerin yeni pazarlama ve satış stratejileri için gerçek ve yaşanmış bir örnek… diyor Fethi Ağalar bana yazdığı Pazar Günü Notunda.

Ben de hemen bana hafta içinde gelen raporu hatırladım. Malum Çin pazarında Godiva olarak varız ve Ülker, McVities markalarımız da düzenli olarak çift haneli büyüyor.

Çinlilerin meşhur Yalnızlar Günü satışları Godiva performansı ile ilgili gelen rapor ise şöyle;

“We just closed with 40% growth over last year. Awesome performance … we are no 3 in chocolate category after Dove and Ferraro. Last year we were no 5. After Hershey’s and Lindt. But Godiva is number one as Premium Chocolate!”

Bu sene geçen seneye oranla satış artışımız %40 ile pazarda üçüncüyüz. Şükür her daim Lüks Çikolata Kategorisinde Çin’de birinciyiz.

Bu sabah haberlerine göz atınca, bir nebze ferahlık olsun diye paylaşmak istedim.

İyi haftalar dilerim.

YORUM YAZIN