Paylaştıklarım

BU HAFTA SONU İÇİN SANAT GOYASI ÖNERİSİ

LinkedIn

Ramazanda Feshane’de 2 sergi gezdim. 

Osmanlı’nın ilk sanayi kuruluşlarından biri olan Feshane (Feshane-i Amire) yeniden restore edildi. İBB 200 yıllık tarihi yapıyı Artİstanbul Feshane adıyla yeni bir kültür sanat alanına dönüştürülmüş. Haziran 2023’te hizmete girmiş.

Biz geçen hafta sanat goya grubu olarak hemen iftar öncesinde giderek mekanı gezme şansını elde ettik.   Artİstanbul şu anda iki sergiye ev sahipliği yapıyor. Biri dünyanın çağdaş sanat müzelerinden Tate’nin The Dynamic Eye: Beyond Op and Kinetic Art isimli koleksiyonu.

Tate Modern Müzesi’nin sergiler ve uluslararası sanat küratörü Valentina Ravaglia küratörlüğünde,Alexander Calder, Frank Stella, Victor Vasarely, Lygia Clark, Liliane Lijn, Julio Le Parc, Jesus Rafael Soto, Kenneth Noland, Helio Oiticica gibi sanatçıların da bulunduğu çoklu disiplinli ilginç bazı eserler gördüm. Optik ve kinetik sanatla ilgili hayli bilgi edinmiş oldum. Bu koleksiyon daha önce Portekiz’in Porto şehrinde Atkinson Müzesi ve Çin’in Şangay şehrinde Pudong Sanat Müzesi’nde sergilenmiş. İki ve üç boyutlu eserlerde bazen oldukça şaşırıyor bazen de bir şey olacak diye bekliyorsunuz ama zaten olan olmuş, anlayınca daha da şaşırıyorsunuz.  

Bu sergi 19 Mayıs 2024 tarihine kadar açık!

Diğer sergi ise  Türk grafik sanatının duayenlerinden, hattat ve cilt sanatçısı Prof. Emin Barın’ın eserlerinden oluşan  Emin Barın: “Ne Senden Rükû Ne Benden Kıyam” sergisi; Prof. Emin Barın’ın 230 eserini goyaladım, inceledim. Barın’ın Celî Divanî yazılarını, Kûfi yazılarını ve kendisinin “Serbest Yorumlar” olarak adlandırdığı, Batı’daysa daha sonradan Kaligrafik Modernizm olarak adlandırılan ifade biçimini de eserlerinde görmek, geometrik formları hissetmek heyecan verici idi.

Emin Barın Sergisi ise  29 Nisan 2024’e kadar açık!Vakit varken her iki sergiyi de geziniz. Kitapçıya uğramayı da ihmal etmeyin. İBB’ye çok teşekkürler.

 

 

 

YORUM YAZIN